ul. Chodkiewicza 60, 85-667 Bydgoszcz

602 319 373 lub 786 865 480 warsztat@mechanikbydgoszcz.eu

Blog

Samochodowe wydatki z perspektywy obu stron barykady

Dziesiąta para szpilek po 200-300 zł każda? Nowy płaszczyk, albo markowe kosmetyki za pół tysiąca? Gdy jesteś kobietą nie widzisz w tym żadnego problemu, ale co jeżeli chodzi o wydatki związane z samochodem? Okazuje się, że to panowie wydają na samochód średnio więcej i to aż dwukrotnie ! Tak wynika z najnowszego raportu „Polak w drodze 2.0 – wydatki kierowców”

Odejmując koszty paliwa wydatki związane z eksploatacją samochodu przeciętnego kierowcy przeważnie wynoszą maksymalnie 200 zł miesięcznie (83 proc.). Jednak w  przypadku mężczyzn wydatki te potrafią być zdecydowanie wyższe.

Koszty eksploatacji

W badaniu wzięto pod uwagę również jak bezpiecznie jeżdżą polscy kierowcy i za co płacą mandaty. Okazuje się najczęściej popełniano wykroczenia związane z m.in. przekroczeniem dozwolonej prędkości (56 proc.) i źle wykonanymi manewrami (16 proc.). Okazuje się, że mandaty za zbyt szybką jazdę częściej płacą kobiety (71 proc., przy 45 proc. wskazań wśród mężczyzn). Z kolei mężczyźni przyznawali się również do mandatów za nieprawidłowo wykonany manewr lub parkowanie (odpowiednio 28 i 15%).Jeżeli mieszkamy w większym mieście do kosztów eksploatacji musimy również doliczyć koszty płatnego parkowania. O dziwo kobiety dwa razy bardziej odczuwają ubytek zawartości swoich portfelów związany z opłatami za parking

Opłaty

Co ciekawe zbadań wynika również, ze częściej to właśnie kobiety planują w 2017 roku zmianę samochodu ( 45 % badanych kobiet i zaledwie 28 % mężczyzn)

Zmiana samochodu

Powodowane jest to najprawdopodobniej wygodą, jaką daje nowy, mniej awaryjny samochód, z którym to kobieta nie będzie miała tak wielu problemów. Źródło statystyk: raport „Polak w drodze 2.0 – wydatki kierowców”

Nieużywany samochód psuje się szybciej

zardzewiałe auto

zardzewiałe auto
Jesteś dumną właścicielką pojazdu zwanego samochodem, ale czy to przez złe warunki panujące zimą na drodze, to że wygodniejsza jest jazda z mężem albo masz słomiany zapał do naprawy usterki, która wyniknęła w trakcie ostatniej jazdy samochód stoi od dłuższego czasu na parkingu.

Jednakże pamiętać należy, że samochodów nie produkuje się po to, aby stały długo w jednym miejscu, szczególnie bez żadnej konserwacji ani wcześniejszego przygotowania.

Jak dbać o samochód podczas długiego zaparkowania?

Pierwsze negatywne skutki takiej sytuacji pojawiają się już po kilku tygodniach. Wystarczy wyjechać na wakacje i zostawić auto na przypadkowym parkingu. Próba ruszenia może skończyć się niepowodzeniem, gdyż rozładowany akumulator nie tylko nie uruchomi silnika, ale może być już w takim stanie, że nadawać się będzie tylko do wymiany, dlatego akumulator powinien być co miesiąc doładowywany.

Już po kilku dniach postoju na tarczach hamulcowych pojawia się rdzawy nalot. Początkowo jest on zupełnie niegroźny, zostanie oczyszczony przy pierwszym hamowaniu. Jednak przy dłuższym postoju wżery mogą stać się na tyle głębokie, że tarcza nadawać się będzie już tylko do wymiany.

Po kilku tygodniach postoju problemem zaczyna być wilgoć. W naszym klimacie nawet latem panują warunki sprzyjające korozji – i to nie tylko nadwozia, ale także hamulców czy układu wydechowego. Pamiętać też należy o płynach. Wymiana oleju po przejechaniu określonego przebiegu wydaje się naturalna, bo wykonał on przecież swoją pracę. Jednak producenci nakazują zastąpienie go nowym także po określonym czasie (zwykle co rok) niezależnie od tego, czy samochodem się jeździło, czy nie.

Nawet hamulec odczuwa skutki długiego postoju. Jeśli z hamulca ręcznego korzysta się regularnie, zwykle nie ma z nim problemów, jednak zaciągnięty na dłuższy czas, często się zaciera.

Jak przygotować się do podróży ?

Długa podróż

Czasami zdarza nam się odsunąć na bok myśli o tym jak wielką odpowiedzialnością jest zasiadanie za kierownicą samochodu, a długa trasa to o wiele większa sposobność do spowodowania wypadku. Zminimalizować tą możliwość możemy zapewniając dobre warunki samemu sobie oraz dbając o komfort jazdy.

Jak zapewnić sobie wygodną pozycję za kierownicą?

W czasie kilkugodzinnej  jazdy bardzo ważna jest pozycja i komfort siedzenia. Dzięki odpowiedniemu wyprofilowaniu fotela i odpowiednim jego ustawieniu podróż staje się o wiele bardziej komfortowa. Plecy powinny płasko przylegać do oparcia, a pośladki być ciasno wpasowane w siedzisko. Barki przy skręcie kierownicą nie powinny odrywać się od górnej części fotela, Kierownica powinna być ustawiona tak, aby przy wyprostowanej ręce nadgarstkiem dotknąć jej szczytu. Poza tym podczas wciśnięcia pedału gazu lub sprzęgła, nasze nogi nie powinny być całkowicie wyprostowane, a jedynie lekko ugięte. Inne ustawienia, pozornie wygodne przy dłuższej podróży mogą wywołać ogólne zmęczenie mięśni, w szczególności nóg.

Co jeść podczas podróży?

W czasie postoju warto wykonać proste ćwiczenia. Ćwiczenia górnych partii ciała, oraz skłony czy uginanie nóg potrafią skutecznie pobudzić nasz organizm i zwiększyć przepływ krwi. Dzięki takim ruchom, nasze mięśnie stają się bardziej rozluźnione i jazda staje się mniej uciążliwa. Podczas podróży warto także dbać o odpowiednią dietę. Należy unikać cukrów prostych zawartych przede wszystkim w czekoladzie i batonach. Dostarczają one bowiem energii, ale tylko na krótki czas. Już po kilkunastu minutach, doświadczamy efektu odwrotnego od zamierzonego. W organizmie zaczyna  produkować się w nadmiarze insulina, co prowadzi do senności. Zamiast tego zadbajmy o posiłek bogaty w węglowodany złożone (owsianka, razowe pieczywo czy też otręby). Dzięki temu dostarczymy swojemu organizmowi poczucia długotrwałej sytości oraz energii.

Wzrok i widoczność to podstawa

Należy także pamiętać o dobrej widoczności, gdyż jest to ważny, a często niedoceniany aspekt bezpieczeństwa jazdy. Nie wystarczą jednak czyste szyby. Uwagę należy poświecić kondycji naszych oczu. Jeżeli tak zalecił lekarz należy nosić okulary, a w czasie jazdy minimalizować zmęczenie oczu. Dobrym ćwiczeniem jest patrzenie na miejsca lub rzeczy, znajdujące się w różnych odległościach – zarówno te będące daleko przed nami jak i np. kubek znajdujący się w naszym pojeździe. W wyjątkowo długich trasach przydatne będą także krople do oczu zapewniające odpowiednie nawilżenie gałek ocznych.

Nowe przepisy dotyczące przewożenia dzieci w samochodach

Nowe przepisy dotyczące przewożenia dzieci

W tym roku przyjęty został projekt Ustawy Kodeks Ruchu Drogowego, który to jest zgodny z wymogami Unii Europejskiej. Zmianą uległy zasady przewożenia dzieci w fotelikach samochodowych. Zniesiona została granica wieku pozwalająca na podróż dziecka bez fotelika samochodowego, oraz zezwolenie na podróż dzieci nie przekraczających 150 cm wzrostu na przednich siedzeniach. Koleją zmianą jest zwolnienie z obowiązku przewożenia z tyłu w fotelikach dzieci powyżej 135 cm wzrostu – teraz wystarczą pasy bezpieczeństwa.

Zasady przewożenia dzieci w samochodach

Zmienione zostały również zasady przewożenia trójki małych dzieci w przypadku, gdy nie ma możliwości zainstalowania trzech fotelików z tyłu samochodu. W sytuacji takiej, gdy dziecko ukończyło trzeci rok życia może jechać bez fotelika samochodowego, a jedynie w zapiętych pasach bezpieczeństwa. Zmiany dotknęły także wymogów dotyczących fotelików dziecięcych. Istotną zmianą jest nałożenie na rodzica lub opiekuna obowiązku dostosowania wymiarów fotelika do masy ciała oraz wymiarów dziecka, a także zamontowanie fotelika samochodowego zgodnie z zaleceniami producenta. Niestosowanie się do tych przepisów może skutkować karą grzywny. Nowe przepisy Kodeksu Ruchu Drogowego nie znoszą nakazu przewożenia dzieci w przedniej części auta tyłem do kierunku jazdy, gdyż w momencie wypadku wybuchająca poduszka powietrzna może zrobić krzywdę dziecku.

Bezpieczeństwo dzieci

Przepisy te mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa dziecku w czasie podróży samochodem. Jednak samo przestrzeganie tych przepisów nie zapewni maksymalnego bezpieczeństwa pociechom i rodzice sami powinni zadbać o zminimalizowanie niebezpieczeństwa w czasie wypadku np. korzystając z urządzeń sprawdzonych producentów. Zdrowie dzieci nie jest miejscem, gdzie należałoby szukać oszczędności. Sprawdź też:
Bezpieczne przewożenie dzieci, przepisy oraz wskazówki.

Opony zimowe – dlaczego właściwie należy je wymieniać?

Opony zimowe

Wymiana opon, to czynność która denerwuje chyba każdego kierowcę. Po pierwsze, wiąże się ona ze stratą czasu. Trzeba wybrać się do mechanika samochodowego bądź jakiegokolwiek innego „oponiarza” i wymienić opony. Po drugie, wymiana opon to też koszty. Przeważnie (zakładając że nie kupujemy żadnych dodatków w postaci zaworków itd) jest to około 50 złotych.

Opony zimowe – dlaczego właściwie należy je wymieniać?

Nie oznacza to jednak, że pieniądze te wyrzucamy w błoto. Wręcz przeciwnie, inwestujemy w ten sposób w nasze bezpieczeństwo. Ok, – zgodzi się ktoś – to zwykły, wytarty slogan. Udowodnimy jednak że wymiana opon ma sens…

  1. „Zimówki” posiadają znacznie bardziej ponacinany bieżnik. Ponadto rowki bieżnika są w ich przypadku znacznie szersze. Takie rozwiązanie wpływa pozytywnie na elastyczność samej opony, która w ten sposób lepiej przylega do ośnieżonego podłoża.
  2. Opony zimowe, różnią się też od swoich letnich odpowiedników składem chemicznym. Zawierają one dużo więcej krzemionki, która wpływa na wzrost elastyczności opony. Dzięki temu, nawet w niskich temperaturach opona zimowa nie twardnieje przez co samochód w nią wyposażony lepiej trzyma się śliskiej nawierzchni.
  3. Znacznie krótsza droga hamowania – czynnik ten jest konsekwencją dwóch powyższych punktów. Opona która lepiej przylega do drogi charakteryzuje się zwiększonym tarciem i co za tym idzie – krótszą drogą hamowania. Oczywiście negatywnym następstwem tego zjawiska będzie spalanie większej ilości paliwa.
  4. Dzięki szerszym przerwom w bieżniku, opona zimowa lepiej odprowadza wodę i śnieg. W przypadku opon letnich, wąskie przerwy szybko zapychają się, uniemożliwiając skuteczne hamowanie.

Jak widać, zmiana opony na zimową to nie czyjeś „widzimisię” tylko obowiązek, od którego zależy nasze bezpieczeństwo na drodze.

Kobieta u mechanika samochodowego

Kobieta u mechanika samochodowego

Stare przysłowie mówi, że gdzie diabeł nie może, tam babę pośle. Jednak w przypadku kobiet i warsztatów samochodowych, ta ludowa mądrość nie zawsze jest trafna. Potencjalna klientka serwisu samochodowego uważana jest za osobę naiwną, co niestety czasami bywa zgodne z prawdą. W efekcie zdarza się, że kobieta u mechanika samochodowego, staje się ofiarą oszustwa.

Nie trzeba zbyt długo zastanawiać się nad tym, dlaczego tak się dzieje. Jeszcze do niedawna kobiet za kierownica, na polskich drogach, było niewiele. Dopiero w ciągu ostatnich kilkunastu lat, panie coraz częściej zaczęły siadać za kółkiem. Niestety mężczyźni przyzwyczaili kobiety do tego, że to oni pilnują właściwego poziomu płynów samochodowych, oni dbają o zabezpieczenie auta przed zimą i w razie kłopotów zawożą samochód do naprawy. Jednak obecnie, w społeczeństwie wyzwolonych kobiet, zapracowanych mężczyzn oraz wiecznych singli, kobieta jest zmuszona samodzielnie radzić sobie ze swoim samochodem, a w przypadku awarii musi sama udać się do mechanika samochodowego. Jak badania statystyczne pokazują, kobiety stanowią już 26 procent klientów odwiedzających warsztaty samochodowe, a 27 procent kobiet wchodzi na strony internetowe z asortymentem akcesoriów i części samochodowych. Te dość wysokie statystyki nie zmieniają faktu, że kobiety boją się zostać oszukanymi przez mechaników i naciągniętymi na niepotrzebne koszty.

Najczęstsze kanty

Od naciągania na niepotrzebne wymiany płynów i olejów, poprzez montowanie tanich zamienników, gdzie na fakturze lub rachunku widnieje drogi oryginał, po nierobienie prawie niczego, a wmawianie, że robiło się bardzo dużo i z tego powodu sporo to wszystko kosztuje. W najgorszych z możliwych przypadkach, zdarza się podmienienie dobrej, drogiej części samochodu na starą i zużytą. Nagminną praktyką w małych warsztatach jest niedawanie rachunku, kobiety często zapominają się o niego upomnieć, a bez niego w razie oszustwa nic nie zdziałamy.

Internetowe pogotowie – fora motoryzacyjne

Jako że kobiety z natury nie są głupie i lubią rozwiązywać swoje problemy, to coraz częściej można je spotkać na forach internetowych, zrzeszających właścicieli poszczególnych marek samochodowych. To właśnie tam kobiety radzą się w sprawach mechanicznych, dotyczących ich aut. Udając się do warsztatu samochodowego, coraz częściej są już wyposażone w odpowiednią wiedzę i nie dają się tak łatwo zrobić w przysłowiowego konia.

W Bydgoszczy przy ul. Chodkiewicza 60 wygląda to inaczej

Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom naszych Klientek. Od dłuższego czasu na naszej stronie internetowej można znaleźć dział Oczyma Kobiety gdzie walczymy ze stereotypem, że motoryzacja to tylko i wyłącznie męski temat. W naszym warsztacie kobiety mogą liczyć zawsze na miłą obsługę i doradztwo w zakresie mechaniki samochodowej. Nie naciągamy na niepotrzebne naprawy, naprawiamy tylko i wyłącznie to co potrzeba. Na każdą naprawę wystawiamy rachunek. Istnieje możliwość zapłaty kartą płatniczą. Zapraszamy do korzystania z naszych usług!

Czy można dostać mandat za wolną jazdę?

Czy można dostać mandat za wolną jazdę?

Uśmiałam się nieco, ale wcale do śmiechu nie jest. Dowiedziałam się że jest takie ustrojstwo jak mandat za wolną jazdę – tak mandat za wolną jazdę! Mówię sobie żarty sobie robią, ale nie. Policjant ma prawo (czysto subiektywne – to już wg mnie naruszenie) za i tu uwaga „Jazdę z prędkością utrudniającą ruch innym kierującym” – czyli za wolną jazdę. Do nałożenia mandatu w wysokości 50 zł – 200 zł plus 2 pkt karne. Osobiście nie rozumiem, co znaczy utrudniającą jazdę – jak się spieszy to niech wyprzedza prawda… Ciekawe czy używają też fotoradarów 🙂 /PO

Z jednej strony wydaje się śmieszne, z drugiej strony, jeśli ktoś pojazdem wolnobieżnym postanawia sobie skrócić drogę i wjechać na drogę publiczną? Gdzie utrudnione jest wyprzedzanie ze względu na drzewa na skraju drogi, lub duże natężenie ruchu? Lub jeśli „cwaniak od ekojazdy” wjedzie na autostradę bo jest sporo bliżej autostradą, ale będzie jechał 70 km na godzinę bo mniej spali i będzie taniej… zaczną go wypierać TIRy blokując pas, TIRy zaczną hamować bo ktoś będzie jechał 70 prawym pasem. Niewątpliwie jest to utrudnianie jazdy innym kierowcom. Pamiętajcie, zawsze trzeba dostosować prędkość do warunków panujących na drodze.


Kobiety za kokpitami szybkich samochodów F1

Kobiety za kokpitami szybkich samochodów F1

Cały czas trwają rozmowy nad pomysłem aby kobiety miały swoją osobną Formułę pierwszą – Leades F1. Władze motosportu, są za przeprowadzeniem badań czy to w ogóle ma sens. Wyniki zaskoczyły wszystkich: Kobiety nie chcą Leades F1 – KOBIETY CHCĄ SIĘ ŚCIGAĆ Z FACETAMI na normalnej F1. Czyż to nie wspaniałe – mamy równouprawnienie czy nie, a może panowie po prostu boją się nas. 🙂 Ostatnio kobiety tylko występują w roli kierowców testowych lecz sam szef F1 powiedział: „najszybsze kobiety mają szanse na zatrudnienie w prawdziwym zespole F1 i rywalizację z najszybszymi kierowcami świata”. Dziewczyny – już niedługo pokażemy 🙂

Trochę historii

Ostatni start kobiety w F1 był w 1976 roku, Pani Lelle Lombardi – startowała 12 razy, od tej pory żadna kobieta nie wystartowała w F1, zgłoszone natomiast zostały w 1976, 1978 oraz 1979 roku. /PO

Rozmowa przez komórkę w trakcie jazdy samochodem, palenie, makijaż – czy wolno?

palenie-podczas-jazdy

Rozmowa przez telefon

Przekroczenie prędkości oraz wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych, to typowe przewinienia kierowców. Niestety do tych przewinień dochodzi jeszcze jeden element – rozmowa podczas jazdy przez telefon komórkowy. Nie zdajemy sobie sprawy jak rozmowa przez telefon wpływa na naszą koordynację ruchową podczas prowadzenia samochodu. Sami kierowcy przyznają, że rozmowa bardzo rozprasza i zawęża pole widzenia. Przy prędkości 100 km/h wybranie 6 cyfrowego nr telefonu – auto przejeżdża 330 metrów…. Proszę stosujcie zestawy głośnomówiące lub chociaż wybierzcie głośnomówiący system w telefonie! Niesprawiedliwe – ale jednak karalne w Polsce jest nie tyle rozmawianie – lecz trzymanie telefonu w ręce, to nie tylko 200 zł mandatu ale i 5 punktów karnych. Zgodnie z art. 45 ust. 2 pkt 1 kodeksu drogowego: „Kierującemu pojazdem zabrania się: korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Za złamanie tego przepisu grozi mandat w wysokości 200 zł”.

Palenie tytoniu

Palenie w trakcie jazdy samochodem

Kierującemu pojazdem silnikowym, który przewozi osobę, zabrania się palenia tytoniu lub spożywania pokarmów w czasie jazdy. Nie dotyczy to kierującego samochodem ciężarowym, który przewozi osobę w kabinie kierowcy, i kierującego samochodem osobowym, z wyjątkiem taksówki.

Dziwne jest tylko stwierdzenie „……., który przewozi osobę ………”. Czyli sami jak jedziemy, nie podlegamy pod ten artykuł. Ja nie palę i nie popieram tego rodzaju czynności podczas jazdy. Nie tylko dlatego, że również objęte jest to taryfikatorem w wysokości 50 zł mandatu, ale dlatego, że spadający gorący żar, nie tylko uszkodzi nasze piękne odzienie – ale może doprowadzić do czegoś o wiele gorszego…

Makijaż podczas jazdy?

Makijaż w trakcie jazdy samochodemA swoją drogą ciekawi mnie, kiedy wejdzie zakaz makijażu – czy malowania się. Jaki by był taryfikator lub ile by było pkt karnych 🙂 No nie tego zabronić nam nie mogą 🙂 wyobrażasz sobie bez umalowania wyjść z samochodu 🙂 – ja nie 🙂 /PO

Samochód dla kobiety – czyli jaki?

Samochód dla kobiety

Samochód dla kobietySzukam idealnego samochodu dla kobiety.

Takie zapytanie znalazłam w internecie. Czy coś takiego w ogóle istnieje. Idealny dla kobiety. Dla której, dla tej co lubi automat, czy dla tej co go nienawidzi. Dla tej co lubi kombi (ma dwójkę dzieci) czy dla singielki – może cabrio dwuosobowe. Ja nie wiem.

A oto parę różnych – sprzecznych odpowiedzi wziętych z internetu:

  • Toyota Yaris – będzie pani zadowolona mam ją i użytkuje już pół roku (szok już pół roku)
  • nie, Fabia albo Golf 1,9 TDI (jakby to coś znaczyło)
  • niech sama sobie wybierze (ten podobał mi się najbardziej)

Jeszcze fajniejsza odpowiedź pytającej – nie, nie takie, ja szukam czerwonego 🙂

Z powyższego wynika, że nie ma idealnego samochodu dla kobiety – ale – ale jest idealny dla Ciebie moja droga. A oto kilka wskazówek przy wyborze.

  1. Samochód dla kobietyCzy lubisz duże czy małe – w tym 3 drzwiowe, 5 drzwiowe, kombi czy nie kombi,
  2. Czy będzie to jedyne auto w rodzinie czy kolejne
  3. Czy lubisz automat, czy manualny,
  4. Czy zegary powinny być umieszczone przed tobą, z boku, nad kierownicą czy poniżej,
  5. Czy parkujesz w garażu, czy też nie posiadasz miejsca garażowego,
  6. No i teraz może kolor

Tak jak widzisz wyeliminowałaś właśnie kilkadziesiąt tysięcy aut z polskiej oferty nowych i używanych samochodów

Osobiście, to nie będzie jedyne auto, preferuje cztero lub pięcio drzwiowe auto, żeby nie męczyć się z wyciąganiem dziecka z samochodu, automat – łatwy w prowadzeniu, z widocznym szybkościomierzem, tempomatem, i najważniejsze sprawnym technicznie.

Miłego kupowania!

PO