Nowe przepisy dotyczące przewożenia dzieci

W tym roku przyjęty został projekt Ustawy Kodeks Ruchu Drogowego, który to jest zgodny z wymogami Unii Europejskiej. Zmianą uległy zasady przewożenia dzieci w fotelikach samochodowych. Zniesiona została granica wieku pozwalająca na podróż dziecka bez fotelika samochodowego, oraz zezwolenie na podróż dzieci nie przekraczających 150 cm wzrostu na przednich siedzeniach. Koleją zmianą jest zwolnienie z obowiązku przewożenia z tyłu w fotelikach dzieci powyżej 135 cm wzrostu – teraz wystarczą pasy bezpieczeństwa.

Zmienione zostały również zasady przewożenia trójki małych dzieci w przypadku, gdy nie ma możliwości zainstalowania trzech fotelików z tyłu samochodu. W sytuacji takiej, gdy dziecko ukończyło trzeci rok życia może jechać  bez fotelika samochodowego, a jedynie w zapiętych pasach bezpieczeństwa.

Zmiany dotknęły także wymogów dotyczących fotelików dziecięcych. Istotną zmianą jest nałożenie na rodzica lub opiekuna obowiązku dostosowania wymiarów fotelika do masy ciała oraz wymiarów dziecka, a także zamontowanie fotelika samochodowego zgodnie z zaleceniami producenta. Niestosowanie się do tych przepisów może skutkować karą grzywny. Nowe przepisy Kodeksu Ruchu Drogowego nie znoszą nakazu przewożenia dzieci w przedniej części auta tyłem do kierunku jazdy, gdyż w momencie wypadku wybuchająca poduszka powietrzna może zrobić krzywdę dziecku.

Przepisy te mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa dziecku w czasie podróży samochodem. Jednak samo przestrzeganie tych przepisów nie zapewni maksymalnego bezpieczeństwa pociechom i rodzice sami powinni zadbać o zminimalizowanie niebezpieczeństwa w czasie wypadku np. korzystając z urządzeń sprawdzonych producentów. Zdrowie dzieci nie jest miejscem, gdzie należałoby szukać oszczędności.

Sprawdź też:
Bezpieczne przewożenie dzieci, przepisy oraz wskazówki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *