ul. Chodkiewicza 60, 85-667 Bydgoszcz

602 319 373 lub 786 865 480 warsztat@mechanikbydgoszcz.eu

Przepływomierz powietrza od A do Z

Przepływomierz powietrza

Przepływomierz powietrza

Przepływomierz powietrza odgrywa bardzo ważną rolę, ale pomimo tego wielu kierowców nie ma zielonego pojęcia, jakie zadania on spełnia. W niniejszym artykule znajdą Państwo odpowiedzi na te i wiele innych pytań.

Czym tak naprawdę jest przepływomierz?

Przepływomierz powietrza jest jednym z najważniejszych czujników w każdym samochodzie. Jego głównym zadaniem jest mierzenie ile powietrza trafia bezpośrednio do silnika. Przepływomierz powietrza zasada działania jest bardzo prosta. Na podstawie odczytanych wskazań komputer może automatycznie wyliczyć optymalną dawkę paliwa. Przepływomierze znajdują się najczęściej zaraz za obudową filtra powietrza w przewodzie, w którym to powietrze zasysane jest bezpośrednio do silnika. Przepływomierz powietrza objawy uszkodzenia są praktycznie takie same jak w przypadku sondy lambda. Jeżeli silnik nierówno pracuje, więcej pali i traci swoją moc to warto sprawdzić działanie przepływomierza powietrza. O bardzo wielu problemach z przepływomierzem może poinformować nas specjalna kontrolka „check engine”.

O czym należy pamiętać?

Przepływomierz powietrza psuje się zdecydowanie częściej w zaniedbanych autach, dlatego też warto dbać o swój pojazd w przeciwnym razie można narazić się na niepotrzebne wydatki. Co prawda nie ma żadnych interwałów wymiany przepływomierza ustalonych przez producentów, ale po przejechaniu około 120 000 km, można spodziewać się, że niestety nie działa on już prawidłowo. Wspomniana powyżej kontrolka „check engine” zapali się tylko wtedy, gdy czujnik całkowicie przestanie działać albo gdy wskazania znacząco odbiegać będą od przyjętej normy. Aby znacząco wydłużyć żywotność przepływomierza pamiętać należy o systematycznej wymianie filtrów powietrza.

Jak uniknąć awarii?

Naprawa przepływomierza powietrza może być dość kosztowna, dlatego też warto unikać awarii. Częstymi powodami usterek są niestety uszkodzone instalacje gazowe, dlatego też warto zadbać o to, aby działały one sprawnie. Kierowców powinny zaniepokoić przede wszystkim strzały w kolektorze dolotowym. Aby uniknąć awarii należy pamiętać o systematycznych przeglądach instalacji LPG lub CNG. Specjaliści od motoryzacji zalecają także, aby unikać bardzo dynamicznej jazdy po wodzie, która także może w mniejszym lub większym stopniu doprowadzić do usterki. Narażeni są przede wszystkim właściciele samochodów terenowych. Gdy do elementu pomiarowego przedostanie się niewielka mgiełka wodna, to niestety może dojść do przepalenia drucika.

Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *