ul. Chodkiewicza 60, 85-667 Bydgoszcz

602 319 373 lub 786 865 480 warsztat@mechanikbydgoszcz.eu

Jak przygotować samochód na jesień?

Jak przygotować samochód na jesień?

Jak przygotować samochód na jesień?

Samochód jest urządzeniem, które do poprawnego i długoletniego funkcjonowania potrzebuje odpowiedniej konserwacji. Problem jednak w tym, że jest to maszyna, która pracuje w pełnym spectrum warunków atmosferycznych, od ciepłego lata, aż po mroźną zimę. Jednak to jesień jest najpoważniejszym problemem, a pytanie, które spędza największy sen z powiek kierowców brzmi: jak przygotować samochód na jesień?

Po pierwsze wilgoć

Jednym z najpoważniejszych problemów w czasie jesieni dla auta jest wilgoć. Wzmożone opady i niskie temperatury powodują, że wilgotne i zimne powietrze staje się codziennością i sieje w aucie ale i w bezpieczeństwie podróży największe spustoszenie.

Z tego powodu zadbać trzeba kolejno o:

  • wycieraczki – sprawdzenie kondycji wycieraczek jest obowiązkowe przed jesienią. Wcześniej zapadający zmrok i intensywne, długotrwałe opady będą wymagały nienagannej pracy tego układu
  • uszczelki – warto jest sprawdzić stan uszczelek na drzwiach, szybach, czy klapie bagażnika, ponieważ nieszczelności w tym punkcie generować będzie obecność wilgoci wewnątrz auta. Najczęściej wystarczy uszczelki odpowiednio zakonserwować, aby pracowały w nieskazitelny sposób
  • układ wentylacji – jesień jest czasem zanieczyszczeń i wielu spadających liści. Często dostają się one do kanałów wentylacyjnych, skutecznie hamując przepływ powietrza. Warto jest więc przed sezonem udrożnić wentylacje i najlepiej od razu dokonać wymiany filtra kabinowego
  • światła – jesień jest czasem, gdy oświetlenie naszego auta będzie miało kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa naszego oraz innych uczestników ruchu. Przed jesienią dobrze jest skontrolować stan żarówek w światłach. Często dokonujemy wymiany dopiero w sytuacji przepalenia, a dość łatwo można zaobserwować, gdy żarówka zbliża się do końca swojej przydatności. Widoczne jest to poprzez jej wyraźnie gorsze świecenie.

Kontrola przez fachowca

Wszystkie powyższe elementy skontrolować i naprawić możemy samodzielnie w garażu. Właściwie dla nikogo nie powinny stanowić one problemu.
Są jednak i takie konieczne do sprawdzenia elementy, których samemu lepiej nie robić. Dotyczy to przede wszystkim kontroli ogumienia i hamulców. Jesień oznacza deszcz i śliską nawierzchnie, a zatem gorsze warunki hamowania. Dobrej jakości opony, klocki oraz tarcze, znacznie zwiększą bezpieczeństwo w przypadku konieczności nagłego i gwałtownego hamowania.

Zobacz video:

Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.