ul. Chodkiewicza 60, 85-667 Bydgoszcz

602 319 373 lub 786 865 480 warsztat@mechanikbydgoszcz.eu

Odpowietrzanie hamulców

Odpowietrzanie hamulców

Układ hamulcowy to bardzo istotny element każdego samochodu, który odpowiada za bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów. Warto o niego dbać jak należy i pamiętać, że przy wszelakich czynnościach naprawczych związanych z nim, należy odpowietrzać hamulce.

Jak odpowietrzyć hamulce w Twoim samochodzie?

Odpowietrzanie układu hamulcowego jest prostą czynnością, ale wiadomo, że nie każdy musi posiadać takie umiejętności. Jeśli jednak zdecydujemy się zrobić to samemu, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na to, czy auto jest wyposażone w system ABS. Inaczej wygląda odpowietrzanie jeśli samochód go posiada. Jeśli auto nie ma systemu ABS, bardzo ważna jest kolejność, według której rozpoczynamy prace. Zasada jest prosta i mówi, że zaczynamy od koła, które jest najbardziej oddalone od pompy hamulcowej. Na początku zdejmujemy kapturek z zaworu cylinderka, po czym go oczyszczamy i nakładamy na niego czysty przewód, którego drugi koniec jest zanurzony w naczyniu z płynem hamulcowym. Następnie pompujemy pedałem hamulca, dopóki nie wytworzy się przeciwciśnienie, czyli będziemy mieli problem, aby wcisnąć pedał. Wciskamy go do oporu i przytrzymujemy, po czym odkręcamy zawór odpowietrzający i czekamy aż przewodem zacznie płynąć płyn. Kiedy zauważymy, że nastąpił spadek ciśnienia, czyli pedał hamulca można łatwo wcisnąć, zakręcamy zawór i powtarzamy dopóki przestaną pojawiać się pęcherzyki. Po zakończonej pracy zdejmujemy przewód i zakładamy kapturek.

Samochód posiada ABS. Jak odpowietrzyć hamulce?

W przypadku aut z systemem ABS pracę zaczynamy od odpowietrzenia pompy hamulcowej. Następnie przechodzimy do kół przednich i w tym celu wyłączamy zapłon i wciskamy kilkukrotnie pedał, aby pozbyć się ciśnienia regulacji, po czym napełniamy zbiornik wyrównawczy o nakładamy przezroczysty przewód na zawór. W tym przypadku, drugi koniec także znajduje się w naczyniu z płynem hamulcowym. Reszta czynności przebiega tak samo jak w przypadku auta bez ABS. Jeśli chodzi o koła tylne, wyłączamy zapłon i pompujemy, aby pozbyć się ciśnienia, przytrzymujemy wciśnięty pedał, a następnie włączamy zapłon. Zakładamy przewód i odkręcamy zawór, który musi być otwarty aż do momentu, gdy w przewodzie nie będzie pęcherzyków. Wyłączamy zapłon i powtarzamy powyższe czynności na drugim kole.

Czym jest zestaw do odpowietrzania hamulców?

W tym celu możemy zaopatrzyć się w zestaw kluczy oraz zbiornik np. 0,75l, który montujemy na zbiorniku wyrównawczym samochodu. Jego zadaniem jest wytworzenie podciśnienia i wyssanie płynu hamulcowego. Jeśli zdecydujemy się na działanie na własną rękę, postępujmy zgodnie z powyższą instrukcją.

3.7/5 - (3 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *