Czujnik ciśnienia oleju to jeden z najważniejszych, które znajdują się w samochodach. Z czasem, czujniki w autach ulegają zniszczeniu oraz licznym awariom. Jednym z nich jest chociażby właśnie wspomniany czujnik ciśnienia oleju. Jeśli kierowca nie zareaguje w porę, niewielkie uszkodzenie może mieć poważne konsekwencje.
Czujnik ciśnienia oleju zasada działania
Głównym zadaniem czujnika ciśnienia oleju jest informowanie kierowcy o odpowiednim ciśnieniu oleju, bądź nieprawidłowościach, które występują. Mają one za zadanie w odpowiednim momencie wysłać sygnał, że ciśnienie oleju w układzie smarowania jest zbyt duże lub zbyt małe. Czujnik sygnalizuje tego typu problemy poprzez zapalenie odpowiedniej kontrolki na desce rozdzielczej. Olej z kolei to czynnik smarujący, który jest używany w każdym silniku spalinowym. Jego zbyt mała ilość może prowadzić do zatarcia się jednostki napędowej, co z kolei prowadzi do skomplikowanych oraz kosztownych napraw, a niejednokrotnie i wymiany silnika.
Awaria czujnika ciśnienia oleju objawy
Najważniejszym objawem awarii czujnika ciśnienia oleju jest kontrolka, która nie gaśnie w trakcie pracy silnika. Jest to główny objaw, jaki można zauważyć, który często świadczy o uszkodzeniu czujnika. W takim wypadku liczy się czas reakcji. Jeśli kierowca nie zareaguje w odpowiednim momencie, konsekwencje mogą być znacznie większe – może dojść nawet do uszkodzenia silnika. Warto pamiętać, aby nie lekceważyć takich objawów. Jazda z niskim lub zbyt dużym ciśnieniem może przyczynić się nawet do wymiany jednostki napędowej, co niejednokrotnie kosztuje nawet kilkanaście tysięcy złotych!
Jak sprawdzić czujnik ciśnienia oleju?
W nowych samochodach czujnik ciśnienia oleju jest połączony ze specjalną lampką kontrolą, która gaśnie po przekroczeniu pewnego ciśnienia. Jeśli nie ma żadnych wskazań co do ciśnienia oleju przez wskaźnik wychyłow, wówczas może okazać się, że czujnik jest uszkodzony, bądź też doszło do przerwania przewodu między nim a wskaźnikiem. Aby więc sprawdzić, co się dzieje, należy użyć omomierza. Po odłączeniu przewodu od czujnika należy użyć omomierza, aby sprawdzić rezystancję pomiędzy jego końcówką i masą pojazdu. Jeśli wskaże on kilka omów, oznacza to, że czujnik jest uszkodzony. Jeśli więcej, niż jeden kiloom lub nieskończoność, oznacza to, że obwód został przerwany. Dalsze badania mogą też pokazać, czy chodzi o przerwanie w przewodzie, czy we wskaźniku.