ul. Chodkiewicza 60, 85-667 Bydgoszcz

602 319 373 lub 786 865 480 warsztat@mechanikbydgoszcz.eu

Podłużnica

podłużnica

Podłużnica to – dla osób, które nie interesują się motoryzacją zbyt mocno – hasło nieznane i ciężkie do zrozumienia. Wbrew pozorom jednak, nie jest ono tak skomplikowane, jak brzmi. Czymże więc jest?

Czym jest podłużnica?

Podłużnica to – jak sama nazwa wskazuje – podłużna część konstrukcji nadwozia każdego samochodu. Inaczej mówiąc, jest to element ramy lub nadwozia auta. Podłużnice nazywa się też podłużniczkami. Są stosowane również w samolotach. Ich celem jest zwiększenie sztywności nadwozia lub ramy. Najczęściej wykonuje się je z metali lekkich. Podłużnica w samochodzie biegnie wzdłuż pojazdu. Bardzo często zdarza się, że podłużnica – między innymi w wypadkach – wygina się.

Podłużnica naprawa

Nie da się ukryć, że naprawa podłużnicy może sporo kosztować. Jest to element dość spory, który – dodatkowo – podtrzymuje samochód oraz jego nadwozie. Naprawienie jej może sięgać nawet kilku tysięcy – w zależności od samochodu.

Prostowanie podłużnicy

Bardzo często zdarza się, że podłużnica, właśnie w ramach wypadków, wygina się. Jej prostowanie jest jednak bardzo czasochłonne. W nowoczesnych konstrukcjach samochodów, elementy te są montowane do szkieletu kadłuba, w związku z czym przed rozpoczęciem prostowania należy je zdementować. Podłużnice są początkowo oddzielane od siebie, a następnie każda z nich jest prostowana osobno. Najczęściej można spotkać się z centralnym prostowaniem ich, czyli z zamocowaniem do końców tychże elementów łańcucha. Taka metoda jednak rzadko daje rezultaty, ponieważ przyłożenie sił wcale nie gwarantuje wyprostowania belki. Podłużnice najczęściej nadal są ściągnięte końcami do środka.

Mechanicy jednak często stosują siłę prostującą, która wymaga użycia łańcucha łączącego dozer z uchwytem, który jest przymocowany do podłużnicy. Aby mieć pewność, że elementy zostały dobrze wyprostowane, sprawdza się ich naciąg na monitorze elektronicznego systemu pomiarowego, który pokazuje, czy kierunek prostowania jest odpowiedni, a także pozwala sprawdzić, czy prostowanie daje efekty. Po ukazaniu się na monitorze prawidłowych wyników, przestaje się podłużnice prostować.

Prostowanie podłużnicy – jaka cena?

Prostowanie podłużnicy – w zależności od samochodu i skali uszkodzeń – kosztuje od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Cena tego jest wysoka, ponieważ podłużnica w aucie pełni bardzo ważną rolę – przytrzymuje całe nadwozie oraz konstrukcję samochodu, bez niej jazda byłaby niemożliwa.

3.5/5 - (17 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *