ul. Chodkiewicza 60, 85-667 Bydgoszcz

602 319 373 lub 786 865 480 warsztat@mechanikbydgoszcz.eu

Rozmowa przez komórkę w trakcie jazdy samochodem, palenie, makijaż – czy wolno?

Rozmowa przez telefon w aucie

Rozmowa przez telefon w auciePrzekroczenie prędkości oraz wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych, to typowe przewinienia kierowców. Niestety do tych przewinień dochodzi jeszcze jeden element – rozmowa podczas jazdy przez telefon komórkowy.

Nie zdajemy sobie sprawy jak rozmowa przez telefon wpływa na naszą koordynację ruchową podczas prowadzenia samochodu. Sami kierowcy przyznają, że rozmowa bardzo rozprasza i zawęża pole widzenia.

Przy prędkości 100 km/h wybranie 6 cyfrowego nr telefonu – auto przejeżdża 330 metrów…

Proszę stosujcie zestawy głośnomówiące lub chociaż wybierzcie głośnomówiący system w telefonie!

Niesprawiedliwe – ale jednak karalne w Polsce jest nie tyle rozmawianie – lecz trzymanie telefonu w ręce, to nie tylko 200 zł mandatu ale i 5 punktów karnych.

Zgodnie z art. 45 ust. 2 pkt 1 kodeksu drogowego: „Kierującemu pojazdem zabrania się: korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Za złamanie tego przepisu grozi mandat w wysokości 200 zł”.

Palenie w trakcie jazdy samochodemAlbo palenie papierosów podczas jazdy

Art. 63 punkt 5 Kodeksu drogowego stwierdza: „Kierującemu pojazdem silnikowym, który przewozi osobę, zabrania się palenia tytoniu lub spożywania pokarmów w czasie jazdy. Nie dotyczy to kierującego samochodem ciężarowym, który przewozi osobę w kabinie kierowcy i kierującego samochodem osobowym, z wyjątkiem taksówki”.

Dziwne jest tylko stwierdzenie „……., który przewozi osobę ………”. Czyli sami jak jedziemy, nie podlegamy pod ten artykuł.

Ja nie palę i nie popieram tego rodzaju czynności podczas jazdy. Nie tylko dlatego, że również objęte jest to taryfikatorem w wysokości 50 zł mandatu, ale dlatego, że spadający gorący żar, nie tylko uszkodzi nasze piękne odzienie – ale może doprowadzić do czegoś o wiele gorszego…

Makijaż w trakcie jazdy samochodemA swoją drogą ciekawi mnie, kiedy wejdzie zakaz makijażu – czy malowania się. Jaki by był taryfikator lub ile by było pkt karnych 🙂 No nie tego zabronić nam nie mogą 🙂

Wyobrażasz sobie bez umalowania wyjść z samochodu 🙂 – ja nie 🙂

PO