ul. Chodkiewicza 60, 85-667 Bydgoszcz

602 319 373 lub 786 865 480 warsztat@mechanikbydgoszcz.eu

Zawór EGR – ekologia?

Zawór EGR

Jeszcze kilkanaście lat temu samochody osobowe były stosunkowo proste – większość z nich nie posiadała żadnej elektroniki, a wszystkim sterowało się ręcznie. Również nikt nie zawracał sobie głowy tym, aby silniki były jak najbardziej przyjazne środowisku – mogły dymić, smrodzić i spalać benzynę w hurtowych ilościach. Dzisiaj świat wygląda zupełnie inaczej i coraz częściej słyszy się o staraniach producentów samochodów osobowych, aby wprowadzić nowy model pojazdu spełniając najnowszą normę emisji spalin narzucaną przez ustawodawcę. Jednym z elementów, który pojawił się w komorze silnika, a którego zadaniem jest obniżenie emisji spalin, jest zawór EGR. Czy rzeczywiście są to same korzyści dla silnika i użytkownika danego samochodu?

Po co montować EGR?

Zawór EGR jak to zostało już wcześniej wspomniane, ma za zadanie obniżyć emisję spalin – w szczególności emisję tlenków azotu. Osiągane jest to poprzez recyrkulację spalin czyli ponowne wpuszczenie spalin do silnika. W praktyce celem takiego rozwiązania jest obniżenie temperatury panującej w komorze spalania silnika oraz wpłynięcie na tempo samego procesu spalania. Wprowadzenie spalin do komory silnika spowalnia proces spalania a tym samym daje możliwość dokładniejszego spalenia się szkodliwych tlenków azotu.

Jakie są usterki EGR?

Zawór EGR jest jednak kolejnym elementem w silniku, który może ulec uszkodzeniu – najczęściej występującym objawem jest znaczne pogorszenie osiągów związane jednocześnie z wyraźnie wyższym zużyciem paliwa, a także pojawieniem się kontrolki informującej o konieczności przeprowadzenia inspekcji silnika w najnowszych pojazdach. W większości wypadków wynika to z zacięcia się zaworu EGR w pozycji otwartej w związku z osadzaniem się sadzy i innych tłustych osadów. Rozwiązaniem jest regularne czyszczenie tego zaworu bądź jego całkowite zaślepienie. Nie w każdym samochodzie możliwe usuniecie! Warto zwrócić jednak uwagę, że nie w każdym samochodzie możliwe jest zaślepienie zaworu EGR w związku z możliwymi systemami elektronicznymi, które zaślepienie zaworu zdiagnozują jako usterkę i cały samochód przejdzie w tryb serwisowy.

Kiedy należy wymienić na nowy zawór EGR?

Koszt nowego zaworu EGR to od około 100 złotych do nawet kilku tysięcy. Wszystko zależy tutaj od konkretnego modelu samochodu i dostępności części zamiennych. Wbrew pozorom samodzielna wymiana zaworu EGR na sprawny nie jest niczym skomplikowanym i dysponując podstawowym kompletem narzędzi powinniśmy być w stanie wykonać ją w przydomowym garażu. Nie warto jednak kupować używanych zaworów, gdyż również mogą się one okazać niesprawne.

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *