ul. Chodkiewicza 60, 85-667 Bydgoszcz

602 319 373 lub 786 865 480 warsztat@mechanikbydgoszcz.eu

Zawór EGR – ekologia?

Zawór EGR

Jeszcze kilkanaście lat temu samochody osobowe były stosunkowo proste – większość z nich nie posiadała żadnej elektroniki, a wszystkim sterowało się ręcznie. Również nikt nie zawracał sobie głowy tym, aby silniki były jak najbardziej przyjazne środowisku – mogły dymić, smrodzić i spalać benzynę w hurtowych ilościach. Dzisiaj świat wygląda zupełnie inaczej i coraz częściej słyszy się o staraniach producentów samochodów osobowych, aby wprowadzić nowy model pojazdu spełniając najnowszą normę emisji spalin narzucaną przez ustawodawcę. Jednym z elementów, który pojawił się w komorze silnika, a którego zadaniem jest obniżenie emisji spalin, jest zawór EGR. Czy rzeczywiście są to same korzyści dla silnika i użytkownika danego samochodu?

Po co montować EGR?

Zawór EGR jak to zostało już wcześniej wspomniane, ma za zadanie obniżyć emisję spalin – w szczególności emisję tlenków azotu. Osiągane jest to poprzez recyrkulację spalin czyli ponowne wpuszczenie spalin do silnika. W praktyce celem takiego rozwiązania jest obniżenie temperatury panującej w komorze spalania silnika oraz wpłynięcie na tempo samego procesu spalania. Wprowadzenie spalin do komory silnika spowalnia proces spalania a tym samym daje możliwość dokładniejszego spalenia się szkodliwych tlenków azotu.

Jakie są usterki EGR?

Zawór EGR jest jednak kolejnym elementem w silniku, który może ulec uszkodzeniu – najczęściej występującym objawem jest znaczne pogorszenie osiągów związane jednocześnie z wyraźnie wyższym zużyciem paliwa, a także pojawieniem się kontrolki informującej o konieczności przeprowadzenia inspekcji silnika w najnowszych pojazdach. W większości wypadków wynika to z zacięcia się zaworu EGR w pozycji otwartej w związku z osadzaniem się sadzy i innych tłustych osadów. Rozwiązaniem jest regularne czyszczenie tego zaworu bądź jego całkowite zaślepienie. Nie w każdym samochodzie możliwe usuniecie! Warto zwrócić jednak uwagę, że nie w każdym samochodzie możliwe jest zaślepienie zaworu EGR w związku z możliwymi systemami elektronicznymi, które zaślepienie zaworu zdiagnozują jako usterkę i cały samochód przejdzie w tryb serwisowy.

Kiedy należy wymienić na nowy zawór EGR?

Koszt nowego zaworu EGR to od około 100 złotych do nawet kilku tysięcy. Wszystko zależy tutaj od konkretnego modelu samochodu i dostępności części zamiennych. Wbrew pozorom samodzielna wymiana zaworu EGR na sprawny nie jest niczym skomplikowanym i dysponując podstawowym kompletem narzędzi powinniśmy być w stanie wykonać ją w przydomowym garażu. Nie warto jednak kupować używanych zaworów, gdyż również mogą się one okazać niesprawne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *