Każdy kierowca dba o regularną wymianę oleju w silniku swojego samochodu, często jednak nie zwracając uwagi na to, jaki rodzaj i typ oleju wykorzystuje. Polegamy na opinii znajomych, mechaników i innych osób, które doradzają nam w wyborze dobrego oleju. Warto jednak wiedzieć, czym jest lepkość oleju, mająca wpływ na to, czym w ostateczności zalejemy silnik.
Czym jest lepkość oleju?
Lepkość jest to parametr mówiący o tym, w jaki sposób olej zachowuje się w wysokich temperaturach, oscylujących w granicy 100 stopni Celsjusza, w których najczęściej pracują silniki. Lepkość olejów oznaczana jest przez Stowarzyszenie Inżynierów Samochodowych, którzy dokonali klasyfikacji – w obiegu są więc oleje zimowe określane literą „W” oraz letnie, które posiadają samo oznaczenie cyfrowe.
Jakie są klasy lepkości olejów?
Na rynku mamy poniższe klasy lepkości olejów, które ustawione są od preparatów najrzadszych do najgęstszych:
- 0W
- 5W
- 10W
- 15W
- 20W
- 25W
- 20
- 30
- 40
- 50
- 60
Do stosowania na co dzień zalecane są oleje o zmiennej lepkości, czyli te które posiadają oznaczenie zarówno literą „W”, jak i cyfrą. Oznaczenie literowe informuje w takim produkcie o lepkości oleju gdy silnik jest zimny, a oznaczenie cyfrowego o lepkości oleju gdy silnik się rozgrzewa. Niskie lepkości ułatwiają przepływanie oleju do silnika w momencie jego uruchomienia, gdy jeszcze nie jest rozgrzany. Gwarantuje to łatwość smarowania wszystkich elementów silnika – gdy samochód jest rozgrzany wyższy parametr lepkości utrzymuje olej cały czas na swoim miejscu, sprawiając że nie rozrzedza się i nie spływa, dzięki czemu zmniejsza tarcie i smaruje każdy element.
Od czego zależy dobór odpowiedniego oleju?
Dobór odpowiedniego oleju silnikowego zależy nie tylko od jego lepkości, pod uwagę trzeba brać również szereg innych, istotnych elementów. Liczy się wiek pojazdu, przebieg, stosowany wcześniej rodzaj oleju, warunki pracy samochodu. W starszych samochodach zaleca się oleje o lepkości 40, w nowszych silnikach wystarcza gęstość 30, w samochodach sportowych olej powinien mieć lepkość na poziomie 50 lub 60. Jest to jednak sprawa indywidualna, dlatego najlepiej jest poprosić o poradę fachowca lub wybrać olej zalecany do danej marki.