ul. Chodkiewicza 60, 85-667 Bydgoszcz

602 319 373 lub 786 865 480 warsztat@mechanikbydgoszcz.eu

Czym się kierować przy zakupie oleju silnikowego?

Jaki wybrać olej do samochodu?

Jaki wybrać olej do samochodu?

Systematyczna wymiana oleju silnikowego to tylko jeden spośród wielu obowiązków związanych z utrzymaniem auta. Olej silnikowy smaruje silnik dzięki czemu działa on sprawniej. Redukuje również ilość zanieczyszczeń, niekiedy schładza też silnik. Wszystkie te wymogi spełnia jedynie wysokiej jakości olej silnikowy.

Jak wybrać olej silnikowy?

Olej silnikowy powinien być przede wszystkim lepki, gęsty to po pierwsze. Olej o odpowiedniej konsystencji zapewni dobre smarowanie silnika niezależnie od temperatury. Najgorzej olej silnikowy sprawuje się przy niskich temperaturach. Jeśli zależy nam na dobrej kondycji silnika warto kierować się specjalnymi oznaczeniami oleju. Każdy produkt posiada specjalny kod. Pierwsza część kodu składająca się zwykle z liczby odnoszącej się do gęstości oleju w zimie. Podana jest w skali od 10 do 60.

Jaki olej do samochodu?

Nie każdy silnik wymaga bardzo gęstego oleju. Istnieją silniki, przy których najlepiej sprawdza się olej o nieco bardziej rozwodnionej konsystencji. W takim wypadku należy spojrzeć na drugi człon kodu oznaczający prace oleju w okresie letnim. Kod nie jest jednak najważniejszy. Przede wszystkim zawsze należy kierować się przy wyborze oleju zaleceniami producenta samochodu. Silnik został zaprojektowany pod konkretna lepkość oleju. Kierowcy pozostaje jedynie wybrać wśród produktów znajdujących się na rynku.

Ogromnym błędem jest więc dobieranie oleju silnikowego z przypadku. Na sklepowych półkach znajdziemy produkty dedykowane pod specjalna markę silnika. Nie bez przyczyny, o czym mowa była już wcześniej. Bądź co bądź im wyższa liczba w kodzie przed literą W określającą zimę tym lepiej olej sprawdzi się w warunkach zimowych.

Oleje syntetyczne, półsyntetyczne i mineralne

Oleje dzielą się również przez wzgląd na to czy są syntetyczne, półsyntetyczne czy mineralne. Te ostatnie starzeją się najszybciej. Z kolei oleje syntetyczne charakteryzuje wysoka odporność na temperaturę. Olej powinien być również dopasowany do wieku i przebiegu kilometrów auta. Oleje najwyższej klasy mogą być stosowane wyłącznie w najnowszych jednostkach. Właściciele zwykłych, osobowych pojazdów mogą sięgać po oleje syntetyczne. W przypadku starych aut najlepszym wyborem będą oleje półsyntetyczne.

Źródło zdjęcia: By SIGAUS (www.sigaus.es) [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons
Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *