ul. Chodkiewicza 60, 85-667 Bydgoszcz

602 319 373 lub 786 865 480 warsztat@mechanikbydgoszcz.eu

Jak jeździć automatem?

jazda z automatyczną skrzynią biegów

Większość kierowców zaczynała swoją przygodę z jazdą samochodem na manualnej skrzyni biegów. Plusem manualnej skrzyni biegów to konieczność podzielności uwagi co sprawia, że kierowca podświadomie wykonuje pewne manewry. Jednak dla wielu osób jazda z manualną skrzynią biegów może być mniej atrakcyjna od coraz bardziej popularnej automatycznej skrzyni biegów.

Kilka słów o automatycznej skrzyni biegów

Minusem automatycznej skrzyni biegów jest fakt jej naprawy, którego cena jest stosunkowo wysoka. Innymi słowy, naprawa automatycznej skrzyni biegów sięga kilkunastu tysięcy złotych. Ten typ skrzyni jest złożony z wielu elementów współpracujących ze sobą. W kwestii mechanicznej automatyczna skrzynia biegów jest o wiele bardziej skomplikowana jak silnik. Naprawa automatycznej skrzyni biegów wymaga odpowiedniego serwisowania, ponieważ osoby dokonujące naprawy powinny mieć odpowiednie doświadczenie. Naprawa niektórych części automatycznej skrzyni biegów wiąże się z ich wymianą co z kolei, przekłada się na kilkutysięczne koszta. Oprócz samej wymiany również należy doliczyć koszta diagnostyki, naprawy oraz demontażu. Plusem automatycznych skrzyni biegów jest ich trwałość. Ważna jest umiejętność odpowiedniego korzystania z automatycznej skrzyni biegów. Zatem jak jeździć automatem? Wstępnie jazda z automatyczną skrzynią biegów jest banalnie prosta. Jazda rozpoczyna się poprzez wciśnięcie przycisku przed ruszeniem i wciśnięciem przycisku po skończonej jeździe.

Jakie są tryby automatycznej skrzyni biegów?

  • pozycja parkingowa P– aktywacja tego wariantu nie przekazuje napędu na koła. Przy tej pozycji można zwyczajnie wyjąć kluczyk.
  • przełożenie neutralne N. W tym wariancie skrzynia nie przenosi napędu na koła, a samochód można przetoczyć.
  • Tryb R to wariant biegu wstecznego. Ta opcja jest włączana po zatrzymaniu auta. Głównie w starszych samochodach przed naciśnięciem gazu i kolejnym ruszeniem warto przeczekać chwilę w celu uniknięcia szarpnięcia.
  • jazda do przodu oznaczona literą D. W tym programie możemy jeździć na wszystkich biegach. Ten wariant jest uruchamiany po zatrzymaniu pojazdu albo podczas jazdy z innego trybu jazdy.

Gorsza grupa automatycznych skrzyni biegów

Nie wszystkie samochody, które same zmieniają biegi i nie posiadają pedału sprzęgła, są wyposażone w automatyczną skrzynię biegów. Najczęściej w małych i tanich samochodach zamiennikiem automatów są skrzynie ręczne z przyłączonym robotem zmieniającym biegi za kierowcę. Warto jest podkreślić, że wyżej opisany przykład nie dotyczy skrzyni automatycznej. Opisywany pojazd ma klasyczne suche sprzęgło, będące regulowane przez maszynę. Człowiek jest tutaj niepotrzebny. Należy podkreślić, że istnieje podział na skrzynie zautomatyzowane i automatyczne. Te pierwsze pracują gorzej od tych drugich. Skrzynie zautomatyzowane pracują wolniej z wyraźnymi szarpnięciami.
Suche sprzęgło może łatwo ulec zepsuciu. Dzieje się tak, gdy kierowca jedzie bardzo wolno pod górę. W takiej sytuacji robot wymusza jazdę na pół sprzęgle, co może kończyć się jego spaleniem.

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *