ul. Chodkiewicza 60, 85-667 Bydgoszcz

602 319 373 lub 786 865 480 warsztat@mechanikbydgoszcz.eu

Rejestracja samochodu krok po kroku

Rejestracja samochodu krok po kroku

Nowy samochód to oczywiście wspaniała rzecz. Niestety z początkiem jego użytkowania wiąże się seria najróżniejszych formalności, które należy spełnić aby pojazd był legalnie dopuszczony do ruchu. Nieważne czy nasze auto wyjechało prosto z salonu czy kupiliśmy je od kogoś z rodziny czy też sprowadziliśmy z zagranicy. Każdy pojazd wymaga rejestracji. Dlatego też warto zastanowić się jak wygląda rejestracja samochodu krok po kroku. Na wszystko mamy tylko 30 dni, a więc warto od razu po zakupie zabrać się za całą sprawę.

Wydział komunikacji w urzędzie – pierwsze kroki

Pierwsze kroki w celu rejestracji powinny zostać skierowane do odpowiedniego wydziału komunikacji, a więc tego, któremu odpowiada adres zameldowania nowego właściciela. Rzecz jasna można skorzystać w tym przypadku z pomocy pełnomocnika, ale należy pamiętać, że żeby cokolwiek załatwić będzie on potrzebował upoważnienia na piśmie.

Używany i krajowy

Zakładając, że nie jesteśmy pierwszym właścicielem naszego nowego pojazdu, ale jednocześnie kupiliśmy je w kraju, rejestracja nie będzie aż tak bardzo kłopotliwe. Oczywiście pomijając standardowe uprzejmości przy urzędowym okienku. Dokumenty, które będą nam niezbędne do przeprowadzenia rejestracji to: wniosek o rejestrację, który można otrzymać w urzędzie bądź pobrać ze strony internetowej, potwierdzenie własności pojazdu (umowa, decyzja sądu, akt darowizny, itp.), dowód rejestracyjny z podbitym przeglądem, kartę pojazdu i stare tablice rejestracyjne. Oczywiście należy mieć też ze sobą dokument potwierdzający naszą tożsamość. Należy też koniecznie pamiętać o konieczności dokonania opłaty rejestracyjnej. Jest ona zależna od miejsca poprzedniej rejestracji oraz rodzaju pojazdu.

Używany i z zagranicy

Rejestracja samochodu sprowadzanego z poza granic kraju wiąże się z większą liczbą formalności. Przed przyjazdem do urzędu należy zgłosić się do urzędu celnego w celu uiszczenia akcyzy. Jeśli pojazd pochodzi z poza UE konieczna jest również odprawa celna. Poza tym, posiadane przez nas dokumenty muszą zostać przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego.

Nowy i prosto z salonu

Najmniej problemów mamy jeśli nasz nabytek dopiero co wyjechał z fabryki. Do rejestracji potrzebujemy wtedy fakturę zakupu, kartę pojazdu i świadectwo homologacji otrzymane od dealera. Proces w urzędzie pozostaje bez zmian.



3.7/5 - (3 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *