Zima to bardzo ciężki okres dla każdego samochodu. Jest on wówczas szczególnie narażony na działanie czynników atmosferycznych, dlatego tak ważne jest by jesienią dokładnie sprawdzić poszczególny elementy pojazdu i przygotować go w należyty sposób do poruszania się po oblodzonych lub ośnieżonych drogach. Odpowiednie przygotowania auta pozwoli uniknąć przykrej awarii lub groźnego w skutkach wypadku. Jak przygotować samochód do zimy? Wśród elementów samochodu, na które przed okresem zimowym należy zwrócić swojemu mechanikowi uwagę, znajdują się: opony, zawieszenie, oświetlenie, hamulce, akumulator, świece żarowe i zapłonowe, wycieraczki i płyn do spryskiwaczy.
Opony
Statystyki pokazują, że zdecydowana większość kierowców dokonuje przed zimą wymiany opon z letnich na zimowe. Jednakże w tym aspekcie warto jest pamiętać także o kilku dodatkowych sprawach. Zlecając mechanikowi wymianę opon należy bowiem poprosić go o ich wyważenie i napełnienie w przypadku zbyt niskiego ciśnienia. Oprócz tego opony zimowe powinny także mieć odpowiedni bieżnik. Jeśli po sprawdzeniu okaże się, że posiada on poniżej 3 mm, wówczas dla naszego bezpieczeństwa, warto jest zakupić nowe opony. Nowe opony warto także zakupić także gdy ich wiek przekracza 5 lat. Dzięki temu spełnią one swoją rolę w trudnej sytuacji na drodze.
Zobacz także: wymiana opon, opony zimowe na raty
Zawieszenie
Zawieszenie wpływa na bezpieczeństwo jazdy. Szczególnie zimą powinno być ono sprawne, dlatego warto jest poprosić mechanika o sprawdzenie czy nie posiada ono luzów, a w szczególności by ocenił on stan amortyzatorów, które jeśli są niesprawne, mogą wydłużać drogę hamowania lub spowodować wpadnięcie pojazdu w poślizg na zakręcie.
Zobacz także: naprawa zawieszenia
Oświetlenie
Przed okresem zimowym warto w dokładny sposób sprawdzić stan oświetlenia. Zapewni to bezpieczną jazdę po nieoświetlonych drogach i ulicach, a dodatkowo samochód będzie bardziej widoczny na drodze przez innych uczestników ruchu drogowego. Mechanikowi warto zlecić nie tylko sprawdzenie czy wszystkie żarówki są sprawne, ale także sprawdzenie i skorygowanie kąta ich nachylenia. Pozwoli to na uniknięcie efektu oślepiania innych kierowców oraz właściwe oświetlenie drogi.
Zobacz także: polerowanie reflektorów
Hamulce
Bardzo istotnym i szczególnie często używanym w okresie zimowym układem samochodu, jest układ hamulcowy. Jeśli jest on sprawny, zapewnia zatrzymanie się pojazdu w odpowiednim momencie. Przed okresem zimowym należy zlecić mechanikowi by sprawdził stan klocków i tarcz hamulcowych, działanie hamulca ręcznego i stan oraz konsystencję płynu hamulcowego. W tym ostatnim przypadku należy pamiętać o jego bezwzględnej, okresowej wymianie (co najmniej raz na 2 lata).
Zobacz także:
Akumulator, świece żarowe i zapłonowe
Niesprawny akumulator lub świece żarowe czy zapłonowe mogą spowodować brak możliwości uruchomienia pojazdu w mroźny dzień, szczególnie przy dłuższym postoju. Dlatego przed okresem zimowym mechanik powinien dokonać sprawdzenia stanu akumulatora za pomocą specjalnego testera, a świec pod względem wizualnym. W przypadku ich niesprawności warto rozpatrzyć wymianę ich wszystkich by uniknąć przykrej niespodzianki przy porannym mrozie.
Zobacz także: diagnostyka i wymiana akumulatora
Wycieraczki i płyn do spryskiwaczy
W okresie zimowym dla bezpieczeństwa jazdy bardzo ważne jest posiadanie sprawnych wycieraczek i odpowiedniego płynu do spryskiwaczy. Jeśli chodzi o wycieraczki, należy zlecić wymianę ich piór na nowe w przypadku gdy posiadają one widoczne ślady naderwania, rozcięcia lub są sparciałe. Ostrzeżeniem powinno być także ich piszczenie lub zostawianie za sobą smug w trakcie odprowadzania z szyby wody lub lodu. Już w październiku natomiast warto jest zastanowić się nad wymianą płynu do spryskiwaczy na zimowy. Chłodne poranki wiążą się wówczas już wtedy z pierwszymi przymrozkami, co często powoduje zamarznięcie letniego płynu do spryskiwaczy. Dlatego jeśli zostanie go trochę w zbiorniku, warto jest go wykorzystać do końca, a następnie zalać zbiornik płynem zimowym.