ul. Chodkiewicza 60, 85-667 Bydgoszcz

602 319 373 lub 786 865 480 warsztat@mechanikbydgoszcz.eu

Jak przygotować samochód do zimy?

Jak przygotować samochód do zimy?

Jak przygotować samochód do zimy?
Zima to bardzo ciężki okres dla każdego samochodu. Jest on wówczas szczególnie narażony na działanie czynników atmosferycznych, dlatego tak ważne jest by jesienią dokładnie sprawdzić poszczególny elementy pojazdu i przygotować go w należyty sposób do poruszania się po oblodzonych lub ośnieżonych drogach. Odpowiednie przygotowania auta pozwoli uniknąć przykrej awarii lub groźnego w skutkach wypadku. Jak przygotować samochód do zimy? Wśród elementów samochodu, na które przed okresem zimowym należy zwrócić swojemu mechanikowi uwagę, znajdują się: opony, zawieszenie, oświetlenie, hamulce, akumulator, świece żarowe i zapłonowe, wycieraczki i płyn do spryskiwaczy.

Opony

OponyStatystyki pokazują, że zdecydowana większość kierowców dokonuje przed zimą wymiany opon z letnich na zimowe. Jednakże w tym aspekcie warto jest pamiętać także o kilku dodatkowych sprawach. Zlecając mechanikowi wymianę opon należy bowiem poprosić go o ich wyważenie i napełnienie w przypadku zbyt niskiego ciśnienia. Oprócz tego opony zimowe powinny także mieć odpowiedni bieżnik. Jeśli po sprawdzeniu okaże się, że posiada on poniżej 3 mm, wówczas dla naszego bezpieczeństwa, warto jest zakupić nowe opony. Nowe opony warto także zakupić także gdy ich wiek przekracza 5 lat. Dzięki temu spełnią one swoją rolę w trudnej sytuacji na drodze.

Zobacz także: wymiana opon, opony zimowe na raty

Zawieszenie

zawieszenieZawieszenie wpływa na bezpieczeństwo jazdy. Szczególnie zimą powinno być ono sprawne, dlatego warto jest poprosić mechanika o sprawdzenie czy nie posiada ono luzów, a w szczególności by ocenił on stan amortyzatorów, które jeśli są niesprawne, mogą wydłużać drogę hamowania lub spowodować wpadnięcie pojazdu w poślizg na zakręcie.

Zobacz także: naprawa zawieszenia

Oświetlenie

oświetleniePrzed okresem zimowym warto w dokładny sposób sprawdzić stan oświetlenia. Zapewni to bezpieczną jazdę po nieoświetlonych drogach i ulicach, a dodatkowo samochód będzie bardziej widoczny na drodze przez innych uczestników ruchu drogowego. Mechanikowi warto zlecić nie tylko sprawdzenie czy wszystkie żarówki są sprawne, ale także sprawdzenie i skorygowanie kąta ich nachylenia. Pozwoli to na uniknięcie efektu oślepiania innych kierowców oraz właściwe oświetlenie drogi.

Zobacz także: polerowanie reflektorów

Hamulce

hamulceBardzo istotnym i szczególnie często używanym w okresie zimowym układem samochodu, jest układ hamulcowy. Jeśli jest on sprawny, zapewnia zatrzymanie się pojazdu w odpowiednim momencie. Przed okresem zimowym należy zlecić mechanikowi by sprawdził stan klocków i tarcz hamulcowych, działanie hamulca ręcznego i stan oraz konsystencję płynu hamulcowego. W tym ostatnim przypadku należy pamiętać o jego bezwzględnej, okresowej wymianie (co najmniej raz na 2 lata).

Zobacz także:

Akumulator, świece żarowe i zapłonowe

AkumulatorNiesprawny akumulator lub świece żarowe czy zapłonowe mogą spowodować brak możliwości uruchomienia pojazdu w mroźny dzień, szczególnie przy dłuższym postoju. Dlatego przed okresem zimowym mechanik powinien dokonać sprawdzenia stanu akumulatora za pomocą specjalnego testera, a świec pod względem wizualnym. W przypadku ich niesprawności warto rozpatrzyć wymianę ich wszystkich by uniknąć przykrej niespodzianki przy porannym mrozie.

Zobacz także: diagnostyka i wymiana akumulatora

Wycieraczki i płyn do spryskiwaczy

Płyn do spryskiwaczyW okresie zimowym dla bezpieczeństwa jazdy bardzo ważne jest posiadanie sprawnych wycieraczek i odpowiedniego płynu do spryskiwaczy. Jeśli chodzi o wycieraczki, należy zlecić wymianę ich piór na nowe w przypadku gdy posiadają one widoczne ślady naderwania, rozcięcia lub są sparciałe. Ostrzeżeniem powinno być także ich piszczenie lub zostawianie za sobą smug w trakcie odprowadzania z szyby wody lub lodu. Już w październiku natomiast warto jest zastanowić się nad wymianą płynu do spryskiwaczy na zimowy. Chłodne poranki wiążą się wówczas już wtedy z pierwszymi przymrozkami, co często powoduje zamarznięcie letniego płynu do spryskiwaczy. Dlatego jeśli zostanie go trochę w zbiorniku, warto jest go wykorzystać do końca, a następnie zalać zbiornik płynem zimowym.

Oceń post