ul. Chodkiewicza 60, 85-667 Bydgoszcz

602 319 373 lub 786 865 480 warsztat@mechanikbydgoszcz.eu

Dym z rury wydechowej – co oznacza jego kolor?

Dym z rury wydechowej

Naturalnym efektem ubocznym pracy silnika spalinowego jest wytwarzanie przez niego dymu, który poprzez rurę wydechową odprowadzany jest z układu. Spaliny prawidłowo pracującego silnika powinny być bezbarwne. Jeśli dym z rury wydechowej ma inną barwę jest to pierwsza oznaka nieprawidłowo działającego silnika. Czy po barwie da się poznać, w czym może być problem?

Wskazówki od silnika

Oprócz całkowicie bezbarwnego dymu, który jest oznaką całkowicie normalnej pracy silnika, dym z rury wydechowej może przybierać również inne kolory. Na szczęście sama barwa jest już wskazówką, co może być powodem nieprawidłowości. W przypadku wystąpienia dymu o kolorze innym niż bezbarwny, należy bezzwłocznie udać się do warsztatu, ponieważ zaniedbanie tego może skutkować bardzo poważnymi uszkodzeniami.

Co oznacza kolor spalin?

Oprócz dymu bezbarwnego z rury wydechowej wydobywać się może dym czarny, biały i niebieski. Każdy z nich oznacza inną usterkę, warto więc znać podstawowe zależności pomiędzy nimi, a pracą silnika.

  • Czarny dym występuje w zdecydowanej większości w silnikach diesla. Jest on objawem obecności cząstek sadzy w spalinach, które są efektem nieprawidłowego procesu spalania. Najczęściej w tym wypadku wystarczy podregulować pracę silnika. W skrajnych sytuacjach konieczna będzie wymiana wtryskiwaczy lub filtra DPF.
  • Dym niebieski jest typowym objawem spalania przez silnik nie tylko benzyny, ale również oleju. W tym wypadku konieczna jest jak najszybsza wizyta w warsztacie w celu wymiany uszkodzonych uszczelniaczy zaworów. W przypadku posiadania silnika wyposażonego w turbosprężarkę, powodem wystąpienia niebieskiego dymu może być również jej awaria.
  • Jeśli natomiast z rury wydechowej wydobywa się dym o barwie białej, znaczy to, że sytuacja jest bardzo poważna. Jest to objawem nieszczelności silnika i dostawania się do niego wody lub płynu chłodniczego. Najczęstszym źródłem nieszczelności jest awaria uszczelki pod głowicą, co jest już bardzo poważnym problemem. Zwykle wiąże się to ze sporymi kosztami, które wynikają ze skomplikowanej wymiany, jak również z ogromnego ryzyka poważnego uszkodzenia całego silnika, po czym niezbędne będzie jego gruntowne wyremontowanie.

Bez względu jednak na kolor dymu, jeśli nie jest on całkowicie bezbarwny, koniecznie należy się tym zainteresować i nie ignorować, ponieważ z całą pewnością poniesie to za sobą bardzo duże wydatki.

5/5 - (4 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *