ul. Chodkiewicza 60, 85-667 Bydgoszcz

602 319 373 lub 786 865 480 warsztat@mechanikbydgoszcz.eu

Ruch lewostronny

Ruch lewostronny

Ruch lewostronny
Przepisy ruchu drogowego obowiązują każdego użytkownika dróg. Dotyczy to również właściwej dla danego państwa zasady jazdy prawą lub lewą stroną jezdni.

Ruch lewostronny – fakty historyczne

Zasada prawostronnego ruchu obowiązuje w większości krajów świata, chociaż pierwowzorem zasad poruszania się po drogach był ruch lewostronny.
Jazda bliżej lewej krawędzi jezdni została wprowadzona już w starożytności. Odnosiło się to do faktu, że podczas przejazdu oddziałów konnych, jeźdźcy zaopatrzeni w broń trzymali ją w prawej ręce. Było to ułatwienie przed niespodziewanym atakiem wroga jadącego z naprzeciwka – a jak wiadomo, większość ludzi jest praworęczna. Z kolei w Japonii, zasada lewostronnego ruchu pieszego została wprowadzona przez cesarza na początku XVII wieku z powodu surowych zasad samurajów, którzy nie zgadzali się na ustępowanie komuś pierwszeństwa w ciasnych uliczkach. Samuraje nosili przypięte miecze z lewej strony, więc w momencie mijania się z przeciwnikiem, broń mogła zawadzić o broń osoby mijanej, co doprowadzało do niepotrzebnych starć.

Państwa z lewostronnym ruchem jazdy

Ruch lewostronny obowiązuje w niewielu państwach – zaliczamy do nich przede wszystkim Wielką Brytanię oraz kraje które były lub nadal są zależne od Wielkiej Brytanii, z wyjątkiem Gibraltaru. Obowiązuje również na Cyprze i Malcie, w Irlandii, Japonii, Indonezji, Tajlandii, Indiach i post- brytyjskich koloniach afrykańskich jak Kenia, Tanzania czy Uganda.

W Europie ruch lewostronny – w niektórych krajach – obowiązywał do drugiej wojny światowej. Jednym z państw były Austro-Węgry, gdzie zmiana w ruchu nastąpiła dopiero w 1939 roku – ujednolicenie ruchu prawostronnego w podległych jej państwach zarządziła III Rzesza, a do dzisiaj na terytorium Austrii ruch lewostronny obowiązuje w kolejnictwie.

W Polsce ruch lewostronny był stosowany do momentu odzyskania przez nasze państwo niepodległości w 1918 roku, chociaż tramwaje w Krakowie – dawnym zaborze austriackim – zmieniły ruch lewostronny na prawostronny dopiero w 1925 roku.

Dla kierowców stosujących zasadę prawostronnego ruchu jazdy zamiana na lewostronny jest dość problematyczna, szczególnie podczas wyprzedzania czy wjeżdżania na skrzyżowanie. Obowiązują tam inne przepisy ruchu drogowego, a ich niedokładna znajomość może skutkować nieoczekiwanymi kolizjami.

One thought on “Ruch lewostronny”

  1. W Polsce ruch lewostronny, a w zasadzie wszystkostronny występuje w ruchu pieszym. Zero zachowania zasad przez jakieś 99% ludzi. I zbulwersowani próbami jego skutecznego zachowania ludzie z owego niecałego 1%. Walczący z tłumami zagapionymi w telefony komórkowe, w niebo, pod nogi, w książkę czytaną podczas poruszania się przez miasto pieszo. Piesi wchodzą z tych powodów nie tylko pod nogi innym pieszym, czy nawet rowerzystom… Ale wbijają pod motory, auta, tramwaje, meleksy turystyczne etc.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *