Ruch lewostronny
Przepisy ruchu drogowego obowiązują każdego użytkownika dróg. Dotyczy to również właściwej dla danego państwa zasady jazdy prawą lub lewą stroną jezdni.

Ruch lewostronny – fakty historyczne

Zasada prawostronnego ruchu obowiązuje w większości krajów świata, chociaż pierwowzorem zasad poruszania się po drogach był ruch lewostronny.
Jazda bliżej lewej krawędzi jezdni została wprowadzona już w starożytności. Odnosiło się to do faktu, że podczas przejazdu oddziałów konnych, jeźdźcy zaopatrzeni w broń trzymali ją w prawej ręce. Było to ułatwienie przed niespodziewanym atakiem wroga jadącego z naprzeciwka – a jak wiadomo, większość ludzi jest praworęczna. Z kolei w Japonii, zasada lewostronnego ruchu pieszego została wprowadzona przez cesarza na początku XVII wieku z powodu surowych zasad samurajów, którzy nie zgadzali się na ustępowanie komuś pierwszeństwa w ciasnych uliczkach. Samuraje nosili przypięte miecze z lewej strony, więc w momencie mijania się z przeciwnikiem, broń mogła zawadzić o broń osoby mijanej, co doprowadzało do niepotrzebnych starć.

Państwa z lewostronnym ruchem jazdy

Ruch lewostronny obowiązuje w niewielu państwach – zaliczamy do nich przede wszystkim Wielką Brytanię oraz kraje które były lub nadal są zależne od Wielkiej Brytanii, z wyjątkiem Gibraltaru. Obowiązuje również na Cyprze i Malcie, w Irlandii, Japonii, Indonezji, Tajlandii, Indiach i post- brytyjskich koloniach afrykańskich jak Kenia, Tanzania czy Uganda.

W Europie ruch lewostronny – w niektórych krajach – obowiązywał do drugiej wojny światowej. Jednym z państw były Austro-Węgry, gdzie zmiana w ruchu nastąpiła dopiero w 1939 roku – ujednolicenie ruchu prawostronnego w podległych jej państwach zarządziła III Rzesza, a do dzisiaj na terytorium Austrii ruch lewostronny obowiązuje w kolejnictwie.

W Polsce ruch lewostronny był stosowany do momentu odzyskania przez nasze państwo niepodległości w 1918 roku, chociaż tramwaje w Krakowie – dawnym zaborze austriackim – zmieniły ruch lewostronny na prawostronny dopiero w 1925 roku.

Dla kierowców stosujących zasadę prawostronnego ruchu jazdy zamiana na lewostronny jest dość problematyczna, szczególnie podczas wyprzedzania czy wjeżdżania na skrzyżowanie. Obowiązują tam inne przepisy ruchu drogowego, a ich niedokładna znajomość może skutkować nieoczekiwanymi kolizjami.

Podsumowanie
Data:
Dotyczy:
Ruch lewostronny
Ocena:
51star1star1star1star1star

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *