ul. Chodkiewicza 60, 85-667 Bydgoszcz

602 319 373 lub 786 865 480 warsztat@mechanikbydgoszcz.eu

Gaśnica samochodowa – co warto wiedzieć?

Gaśnica samochodowa

Gaśnica samochodowa jak powszechnie wiadomo jest obowiązkowym wyposażeniem każdego auta, dlatego też warto zawsze o niej pamiętać, dzięki czemu można uniknąć wysokiego mandatu. Pamiętać należy także i o tym, że gaśnice samochodowe sprawdzą się jedynie do gaszenia pożaru w zarodku, dlatego też, gdy ogień rozpowszechnia się na większej powierzchni, to należy jak najszybciej wezwać straż pożarną.

Ile kosztuje gaśnica samochodowa?

Gaśnica samochodowa cena zależy przede wszystkim od jej pojemności. Najtańsze są niewielkie gaśnice, które zazwyczaj posiadają większy zbiorniczek z proszkiem gaśniczym i znacznie mniejszy nabój z dwutlenkiem węgla. Modele te są co prawda bardzo łatwe w użytkowaniu, ale niestety mało wydajne. Warto postawić na droższe gaśnice, w których to dwutlenek węgla został zastąpiony sprężonym azotem. Gaśnice tego typu działają dłużej, dzięki czemu bez żadnego większego problemu można ugasić nawet pożar instalacji elektrycznej.

O czym należy pamiętać?

Warto wspomnieć również i o tym, że ogromną rolę odgrywa ważność gaśnicy samochodowej. Pomimo tego, że w czasie kontroli przekroczenie terminu nie powinno skutkować żadnymi większymi sankcjami w postaci mandatu i zatrzymania dowodu rejestracyjnego, to warto konserwować gaśnicę zgodnie z zaleceniami podanymi przez producenta. Mało kto zdaje sobie sprawę również z tego, że niesprawna gaśnica albo jej brak może być uznany przez przedstawiciela ubezpieczeniowego za przesłankę do odmowy ubezpieczenia i ewentualnych kosztów naprawy.

Legalizacja gaśnicy samochodowej od a do z

Pamiętać należy także i o tym, że każda gaśnica samochodowa ma nie tylko okres gwarancji, ale również okres legalizacji. Okres gwarancji, jak łatwo się domyślić, to nic innego jak czas, w którym to producent zapewnia prawidłowe działanie gaśnicy. Większość gaśnic dostępnych na rynku działa od 3 do nawet 5 lat. Gaśnica samochodowa legalizacja to z kolei nic innego jak jej przegląd. Zaleca się, aby co 12-24 miesięcy zabierać gaśnicę samochodową do zakładu serwisu gaśnic, gdzie dokonywany jest jej przegląd. Kierować należy się oczywiście datą produkcji gaśnicy, a nie datą jej zakupu. Na samym końcu warto wspomnieć o tym, że gaśnice samochodowe mogą być także przedmiotem czynności kontrolnych podczas okresowej oceny stanu technicznego naszego auta. W takiej sytuacji zgodnie z przepisami kontrola gaśnicy przyjmuje jedynie formę oględzin i tylko jej brak, może powodować negatywny wynik badania.


5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *