ul. Chodkiewicza 60, 85-667 Bydgoszcz

602 319 373 lub 786 865 480 warsztat@mechanikbydgoszcz.eu

Akcyza za samochód

Akcyza za samochód

Akcyza za auto jest rodzajem pośredniego podatku nakładanego na zakupione samochody. Ogólnie podatek akcyzowy jest jednofazowy i płaci się go tylko raz. W naszym kraju wyjątek stanowią samochody osobowe przed pierwszą rejestracją w Polsce. Zatem ile wynosi akcyza za samochód?

Opłata akcyzy za samochód – kiedy i ile trzeba zapłacić?

Opłata ta obowiązuje w przypadku każdej sprzedaży pojazdu, który to jest po raz pierwszy rejestrowany w naszym kraju. Stawki podatku akcyzowego na nowe oraz używane samochody najczęściej importowane zza granicy wynikają z krajowych regulacji podatkowych. W naszym kraju akcyza od pojazdów samochodowych osobowych jest obliczana w zależności od pojemności silnika.Tak więc:

  • do pojemności 2000 cm³ – podatek wynosi 3,1% od wartości rynkowej samochodu
  • powyżej 2000 cm³– podatek wynosi 18,6 procent od wartości rynkowej
  • samochody hybrydowe – połowę wartości podatku czyli 1,55% i 9,3%
  • samochody elektryczne i wodorowe – zwolnione z podatku

W jaki sposób jest ustalana wysokość akcyzy?

Czasem zdarza się, że podczas sprzedaży wysokość podstawy opodatkowania jest znacznie niższa bez jasno sprecyzowanej przyczyny i w znaczny sposób odbiega od średniej wartości rynkowej danego pojazdu samochodowego. W takiej sytuacji organ podatkowy może wezwać podatnika do zmiany wysokości podstawy opodatkowania czy tez wyjaśnienia i wskazania przyczyn uzasadniających znacznie niższą podstawę wysokości podatku. W przypadku nieudzielenia konkretnego wyjaśnienia organ podatkowy może określić wysokość podstawy opodatkowania na podstawie obowiązującego cennika EuroTax. W sytuacji, gdy wysokość podstawy opodatkowania ustalona z uwzględnieniem opinii biegłego odbiega o najmniej o 33 procent od zadeklarowanej wcześniej podstawy podatku akcyzowego, koszty opinii biegłego musi ponieść podatnik.

Na jakiej podstawie jest określana średnia wartość rynkowa?

Jest ona ustalana na podstawie notowanej na rynku w dniu powstania obowiązku podatkowego, średniej ceny zarejestrowanego na terytorium kraju naszego kraju auta osobowego. Pod uwagę jest brana:

  • marka samochodu
  • model samochodu
  • rocznik
  • wyposażenie
  • oraz przybliżony stan techniczny

Obecnie niezwykle popularna jest akcyza za samochód online. Program online zawiera wszystkie niezbędne informacje potrzebne do przygotowania niezbędnych formularzy wymaganych w urzędzie celnym oraz skarbowym.Wystarczy wypełnić odpowiedni formularz ze swymi danymi, a program sam utworzy wszystkie niezbędne dokumenty, które po wydrukowaniu oraz podpisaniu są gotowe do złożenia w urzędzie.3.7/5 - (3 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *