By Hoikka1 – Praca własna, CC BY-SA 3.0, Link
Aparat zapłonowy jest częścią wszystkich silników benzynowych, czyli takich, w których zastosowano tzw. zapłon iskrowy. Aparat zapłonowy odpowiedzialny jest za wytwarzanie iskry elektrycznej między elektrodami świec zapłonowych. Układ ten zapala znajdującą się w cylindrach mieszankę paliwowo-powietrzną, zaś energia elektryczna potrzebna do rozruchu auta pobierana jest z akumulatora.
Aparat zapłonowy
We wszystkich nowoczesnych samochodach na tzw. układ zapłonowy składają się: świece zapłonowe, cewki oraz komputer sterujący pracą układu. Z kolei w tych starszych modelach stosowane były przewody zapłonowe oraz wspomniany aparat zapłonowy, który to rozdzielał zapłony na poszczególne cylindry.
Problemy z układem zapłonowym
Wśród typowych, najczęściej diagnozowanych objawów problemów z aparatem zapłonowym, wymienia się: problemy z rozruchem, szarpanie, a niekiedy nawet falujące obroty i bardzo nierówna praca silnika.
Aby zapobiegać wszelkiego rodzaju awariom układu zapłonowego. Należy stosować dobrej jakości paliwa, a także przeprowadzać regularne przeglądy i wymiany niektórych elementów, w tym świec oraz przewodów zapłonowych, kopułki i tzw. palca rozdzielacza aparatu zapłonowego.
Gdzie znajduje się aparat zapłonowy?
Aparat zapłonowy umieszczony jest na kadłubie silnika, jest to miejsce łatwo dostępne, co znacznie ułatwia regulację. Aparat zapłonowy ściśle związany jest z tzw. wałkiem aparatu zapłonowego, który napędzany jest przez wał rozrządu. Według zasady, na dwa obroty wału korbowego, wałek aparatu zapłonowego obróci się tylko raz. Co więcej, wewnątrz każdego aparatu zapłonowego znajduje się jeszcze tzw. odśrodkowy regulator zapłonu. Z koeli tuleja z krzywką przerywacza osadzona jest obrotowo na wałku aparatu zapłonowego. Proces przesuwania tulei z krzywką względem wałka, wywołany jest przez dwa ciężarki przeciągane przez sprężyny. Co ciekawe, podczas zwiększania obrotów, ciężarki te zostają poprzez siłę odśrodkową odrzucane na zewnątrz, co w konsekwencji powoduje obrócenie się tulei z krzywką, a tym samym dochodzi do przyspieszania zapłonu. Zastosowany w tym mechanizmie regulator odśrodkowy odpowiada za zmianę wyprzedzenia zapłonu tylko w zależności od obrotów wału korbowego, a całkowicie niezależnie od obciążenia silnika. Cały ten proces jest dość skomplikowany.