By EvelynGiggles – radiator, CC BY 2.0, Link
Wyciek płynu chłodniczego to dość często diagnozowana awaria w naszych samochodach. Ubytki cieczy chłodzącej są dość łatwe do zlokalizowania (szczególnie jeśli uszkodzeniu uległ wąż lub chłodnica). W takiej sytuacji należy jak najszybciej zalecić wymianę zniszczonego elementu. Koszt wymiany to zwykle kwoty rzędu kilkadziesiąt złotych.
Wyciek płynu chłodniczego
Choć branża motoryzacyjna, a wraz z nią konstruktorzy naszych współczesnych samochodów starają się robić wszystko, by płynów w produkowanych pojazdach było coraz mniej, to mimo to w naszych autach nadal niezastąpionych jest kilka rodzajów cieczy. Jedne z nich odpowiadają np. za pracę mechanizmu, inne za smarowanie, zaś jeszcze inne za chłodzenie i to nie tylko silnika, ale i pasażerów.
Jednym z najczęściej diagnozowanych wycieków jest wyciek płynu chłodniczego. Płyn chłodniczy odpowiada za chłodzenie mechanizmu samochodowego, dlatego też pierwszym odczuwalnym objawem jego ubytku jest podniesienie się temperatury silnika. Zwykle za pierwszym razem obserwujemy maksymalny wzrost temperatury silnika. Jednym z objawów wycieku płynu chłodniczego jest częste włączanie się wentylatora chłodnicy, co odczuwa się zwłaszcza latem. Wizualnie bardzo rzadko udaje się dostrzec niewielkie wycieki tej cieczy, ponieważ bardzo szybko ona paruje, a ślady, jakie zostawia, są praktycznie niezauważalne. Tu tylko bardzo duże ubytki (a tym samym te spowodowane poważnymi i nagłymi awariami, w tym np. pęknięciem przewodu lub uszkodzeniem chłodnicy) da się w miarę szybko zauważyć i dość łatwo zlokalizować. W tych nowoczesnych samochodach o braku płynu chłodzącego informuje odpowiednio zaprojektowana kontrolka lub też specjalny komunikat pojawiający się na desce rozdzielczej. Takie ostrzeżenia jest więc trudno przeoczyć. Jak najłatwiej zdiagnozować wyciek płynu? Jeżeli jego uzupełnienie nie pomaga, wówczas najpewniej mamy do czynienia z wyciekiem.
Zagrożenia związane z wyciekiem płynu
Zwykle te nieduże wycieki płynu, ja do tego jeszcze te regularnie uzupełniany, zazwyczaj dają nam sporo czasu na naprawę. Jednak w takim przypadku zawsze trzeba pamiętać, że sytuacja z pewnością się pogorszy, im dłużej będziemy zwlekać. Ponadto lekceważenie braku płynu chłodniczego może niestety spowodować przegrzanie się silnika i uszkodzenie np. uszczelki pod głowicą. Tu też warto zaznaczyć, że wycieki, które pojawiają się w okresie jesienno-zimowym zwykle nie są groźne.