ul. Chodkiewicza 60, 85-667 Bydgoszcz

602 319 373 lub 786 865 480 warsztat@mechanikbydgoszcz.eu

Wyprzedzanie prawym pasem – czy można?

wyprzedzanie prawym pasem

wyprzedzanie prawym pasem

Wyprzedzanie prawym pasem to manewr dość nietypowy, ponieważ zwykle wyprzedzamy innych po lewej stronie. Choć prawo przewiduje pewne wyjątki, kiedy to wyprzedzanie prawym pasem jest całkowicie dozwolone. By móc jednak korzystać z tego przywileju, warto zapoznać się z prawem.

Jak wyprzedzać zgodnie z prawem po prawej stronie?

Według aktualnych przepisów można wyprzedzać samochody z prawej strony na jezdni jednokierunkowej, gdzie dodatkowo wyznaczone są pasy ruchu. Klasycznym przykładem zastosowania tego specyficznego przepisu, jest wyprzedzanie na zwykłej drodze jednokierunkowej.

I tu nie ma znaczenia, czy droga znajduje się w obszarze zabudowanym, czy też poza nim. Jednakże istnieje jedna ważna rzecz, na którą szczególnie trzeba zwrócić uwagę. W przypadku, kiedy pasy ruchu nie są wyznaczone środkową przerywaną linią, wówczas wyprzedzanie z prawej strony byłoby zakazane. Warto o tym pamiętać, ponieważ nieprzestrzeganie tego specyficznego przepisu, może grozić wysoką karą. Wyprzedzanie prawym pasem jest także możliwe w przypadku drogi składające się z dwóch jezdni jednokierunkowych, kiedy to drogi te rozdzielone są tzw. „pasami zieleni” (w większości przypadku spotyka się jednak stalowe barierki lub inne separatory).

Wyprzedzanie na autostradzie prawym pasem

Wielu kierowców zastanawia się, czy dozwolone jest wyprzedzanie na autostradzie prawym pasem. Odpowiedź brzmi tak. Właśnie w tej kategorii znajdą się również autostrady, które według przyjętej definicji, określane są mianem dróg dwujezdniowych, lub odcinki dróg ekspresowych, gdzie z kolei mamy do czynienia z dwoma rozdzielonymi jezdniami. Pod przepis ten wchodzą również inne drogi, gdzie jezdnie są rozdzielone. Również w tym przypadku nie ma znaczenia, czy droga znajduje się w obszarze zabudowanym, czy poza nim.

Kiedy jeszcze możemy wyprzedzać prawym pasem?

Z przepisu skorzystamy w przypadku korzystania z dróg jednojezdniowych. Aby jednak nie łamać tego prawa, drogi te muszą być odpowiednio przygotowana. I tak w obszarze zabudowanym droga jednojezdniowa musi posiadać co najmniej dwa pasy ruchu, które są przeznaczone do jazdy w tym samym kierunku. Kiedy zaś droga znajduje się poza obszarem zabudowanym, wówczas według prawa musi ona posiadać co najmniej trzy pasy ruchu, które przeznaczone są do jazdy w tym samym kierunku.

Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *