ul. Chodkiewicza 60, 85-667 Bydgoszcz

602 319 373 lub 786 865 480 warsztat@mechanikbydgoszcz.eu

Adblue co to jest?

adblue co to jest

2015 Audi Q3 2.0 TDI quattro Facelift Typ 8U Tankeinfuellstutzen AdBlue.jpg
By Kickaffe (Mario von Berg)Praca własna, autoaid.de, CC BY-SA 4.0, Link

Adblue co to jest? W obecnych czasach jednym z głównych warunków konstruowania wszelkiego rodzaju pojazdów jest warunek jak największej czystości spalin oraz innych pozostałości po procesie spalania paliw. Dzisiejsza technologia pozwala na dodawanie systemów, bez których nowe pojazdy oraz maszyny miałyby duży problem przejść testy emisji szkodliwych związków. Jednym z takich jest system oczyszczania spalin z substancją adblue.

Adblue – krótkie wyjaśnienie

Zacznijmy od tego z czego składa się ta substancja. Adblue jest roztworem wodnym mocznika o nominalnym stężeniu 32,5%. Roztwór ten nie jest podawany bezpośrednio do komór spalania. Posiada oddzielny zbiornik, usytuowany często obok zbiornika paliwa, a wlew umieszczony jest zazwyczaj w bagażniku lub obok wlewu paliwowego. Ciekawostką jest fakt, że mocznik stosowany jest również w rolnictwie jako nawóz do roślin.

Jak działa układ oczyszczania spalin?

Dokładna nazwa takiego systemu to układ selektywnej redukcji katalitycznej SCR. Układ ten służy do zmiany cząstek tlenku azotu na wodę i azot (bez tlenków). Adblue jest wstrzykiwany do katalizatora SCR. W katalizatorze dochodzi do reakcji, która przekształca szkodliwe dla atmosfery tlenki azotu na azot (bez tlenków) oraz wodę. W dość dużym uproszczeniu można przyjąć, że w katalizatorze dochodzi do wielu reakcji. Warto dodać, że cały układ będzie pracował najwydajniej w momencie występowania odpowiedniej temperatury. Dlatego też samochód musi być odpowiednio rozgrzany. Oczywiście oprócz wymienionych elementów występują inne, takie jak sterownik SCR. Pobiera on informacje z czujników o ilości tlenków azotu w spalinach, a także informacje o obciążeniu silnika. Na tej podstawie dobiera dawkę AdBlue, która ma być wtryśnięta do katalizatora SCR.

Czy to się opłaca?

Kilkanaście do kilkudziesięciu litrów tego płynu wystarcza zazwyczaj na przejechanie co najmniej 10 tysięcy kilometrów. Ceny za litr są zróżnicowane. Najdroższe sięgają nawet 50zł za litr, najtańsze, przy zakupie hurtowym kilkudziesięciu litrów cena może spaść nawet do 3zł. Różnice są ogromne. Przyjmując średnią cenę 20zł/l, mnożąc ją przez pojemność zbiornika, otrzymujemy dość duży wydatek. Pamiętajmy jednak, że kupując więcej możemy sporo zaoszczędzić.

Chcąc nie chcąc jesteśmy zmuszeni przyzwyczajać się do obecnych norm unijnych związanych z ochroną środowiska. Pamiętajmy, że w przyszłości to nasze dzieci oraz przyszłe pokolenia będą wdychać powietrze, o które my dbamy teraz.

Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *