ul. Chodkiewicza 60, 85-667 Bydgoszcz

602 319 373 lub 786 865 480 warsztat@mechanikbydgoszcz.eu

Filtry samochodowe – częstotliwość wymiany

Filtry samochodowe

Wymiana poszczególnych filtrów w samochodzie faktycznie może niejednego kierowcę przyprawić o ból głowy. Dlaczego? Ponieważ każdy z nich powinien być w zasadzie wymieniany w innym terminie i po przejechaniu innej liczby kilometrów.

Filtry samochodowe – jakie i kiedy wymieniać?

Filtr oleju

Rolą filtra oleju jest skutecznie zabezpieczanie silnika przed niewielkimi drobinami, które wpadają do niego wraz z zasysanym powietrzem i olejem. W zasadzie jest on o wiele czulszy niż na przykład filtr powietrza. Jeśli chodzi o częstotliwość jego wymiany, nie powinna ona odbywać się rzadziej niż 10 – 20 tysięcy przejechanych kilometrów. Wśród kierowców utarło się przekonanie, że wymiana ta powinna mieć miejsce co rok. Jeśli nie jeździmy aż tak często, to wcale nie jest to obowiązek!

Filtr powietrza

Wraz z zasysanym do komory spalania powietrzem, silnik wchłania również ogromne ilości niewielkich cząstek stałych. Dlatego konieczne jest umiejscowienie na wlocie powietrza specjalnego filtra, który będzie pochłaniał wszelkie zanieczyszczenia. Kiedy powinniśmy wymienić filtr powietrza? Na te pytanie może nam odpowiedzieć mechanik, który może skontrolować jego stan. Jednak przyjęło się, że nie powinno się to odbywać rzadziej niż raz na dwa lata.

Filtr kabinowy

Zadaniem filtra kabinowego jest pochłanianie powietrza wpadającego bezpośrednio do kabiny. Jeśli zaczynają parować nam szyb i jeśli zmniejsza nam się wydajność naszych wentylatorów – koniecznie wymieńmy ten filtr. W ostateczności powinien on być wymieniany mniej więcej co 15 tysięcy kilometrów. W przeciwnym razie, wpadające do kabiny brudne powietrze będzie po prostu negatywnie wpływać na podróżujące w niej osoby.

Filtr cząstek stałych

Rolą filtra cząstek stałych jest oczyszczanie spalin w silniku wysokoprężnym. Dzięki niemu, spaliny wychodzące z Diesla nie mają charakterystycznego, czarnego zabarwienia. Wymiana filtra cząstek stałych powinna odbywać się raz na 160 tysięcy kilometrów. W przeciwnym razie, z biegiem czasu dojdzie do jego zatkania i utraty przepustowości. Wymiana poszczególnych filtrów może nas narazić na poważne koszty. Zwłaszcza, jeśli decydujemy się na ASO. Niemniej od ich prawidłowego funkcjonowania zależy nasze bezpieczeństwo i prawidłowe działanie pojazdu.

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *