ul. Chodkiewicza 60, 85-667 Bydgoszcz

602 319 373 lub 786 865 480 warsztat@mechanikbydgoszcz.eu

Jak dużo oleju należy wlać do silnika?

Jak dużo oleju należy wlać do silnika?

Wyróżniamy przeróżne napędowe jednostki spalinowe. Ich moc jest zależna od wielkości, pojemności i szeregu innych, bardzo istotnych parametrów silników. Spróbujmy odpowiedzieć sobie na pytanie zawarte w tytule i zastanówmy się, ile oleju należy wlać do silnika?

Rozmiar ma znaczenie…

Ilość wlewanego do silnika oleju zależy oczywiście od jego rozmiaru. W przypadku małych silników jest to zaledwie 3 – 4 litrów. W przypadku dużych jednostek (np V8) wartość ta może wzrastać nawet do 10 litrów. Trudno więc jednoznacznie określić, jak dużo oleju można wlać do silnika. W określaniu tej wartości z pewnością przyda się nam instrukcja obsługi pojazdu. W niej znajdziemy wszystkie najbardziej istotne informacje.

Jeśli za dużo…

Ktoś mógłby powiedzieć, że lepiej wlać za dużo, niż za mało. Niestety takie twierdzenie jest jedną wielką nieprawdą. Dlaczego? Zbyt duża ilość oleju sprawia, że automatycznie zwiększa się jego ciśnienie. To z kolei wiąże się z większą możliwością przepuszczania oleju przez zawory i uszczelki, których przecież nie brak w jakimkolwiek silniku.

Jeśli za mało

Zbyt mała ilość oleju sprawi, że nie wszystkie elementy silnika będą odpowiednio smarowane. Chodzi tu w głównej mierze o tłoki, które przez cały czas trą o siebie, generując przy tym sporą ilość energii cieplnej. Brak oleju (bądź jego niedostatek) szybko doprowadzi do zatarcia silnika i jego trwałego uszkodzenia.

To w końcu ile?

Nie da się dokładnie odpowiedzieć na pytanie ile oleju należy wlać do silnika? Można to jednak sprawdzić za pomocą bagnetu, znajdującego się pod maską auta. Zanim wlejemy olej, musimy pamiętać o spuszczeniu całej zawartości układu smarowania. Stary olej zawiera w sobie mnóstwo cząsteczek metali, które osłabiają jego możliwości smarujące. Dopiero po zakończeniu tej czynności, możemy zacząć wlewać zupełnie nowy olej. Pamiętajmy, by nie wlewać go na rozgrzany silnik. Poczekajmy kilkadziesiąt minut aż nasz silnik całkowicie ostygnie. Następnie co jakiś czas za pomocą bagnetu, kontrolujmy poziom wlewanego oleju. Gdy jego poziom na bagnecie będzie znajdował się nieco poniżej górnej granicy, poziom oleju będzie odpowiedni dla silnika naszego pojazdu. Pamiętajmy też o tym, by pomiędzy pomiarami dokładnie wycierać bagnet za pomocą chusteczki higienicznej bądź szmatki.

5/5 - (2 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *