ul. Chodkiewicza 60, 85-667 Bydgoszcz

602 319 373 lub 786 865 480 warsztat@mechanikbydgoszcz.eu

Zapieczony zacisk hamulcowy – co zrobić?

zapieczony-zacisk-hamulcowy

W dzisiejszych czasach na bezpieczeństwo jazdy samochodem bardzo duży wpływ ma oczywiście skuteczność działania naszych hamulców. Jednym z ważniejszych elementów układu hamulcowego jest zacisk, który bardzo często pracuje w trudnych i niesprzyjających warunkach. Zanieczyszczenia, ogromne siły oraz wysoka temperatura, to tylko klika z ważniejszych elementów, które mają ogromny wpływ na zużycie tego podzespołu. Jeżeli chcą Państwo zagwarantować sobie komfortową i co najważniejsze bezpieczną jazdę, to warto dowiedzieć się jak sprawnie poradzić sobie z najpopularniejszymi usterkami zacisku hamulcowego.

Mam zapieczony zacisk hamulcowy – jak go naprawić?

Jak każdy kierowca bardzo dobrze wie zaciski hamulcowe stopniowo się zużywają. Gumowy pierścień, który umieszczany jest w zacisku przy wysokich tarciach oraz agresywnym środowisku płynu hamulcowego bardzo często ulega uszkodzeniu, przez co nie może w 100% pełnić swoich roli uszczelniających. Jeżeli opory przewyższą siłę zapewniającą powrót tłoczka, to może dojść do całkowitego zblokowania zacisku. W takiej sytuacji konieczna jest wymiana bądź regeneracja zacisku. Przy regeneracji zacisku, nasze prace rozpoczynamy oczywiście od poluzowania koła.

Po podniesieniu pojazdu musimy odkręcić śluby i zdjąć koła. Tutaj przed odkręceniem ślub warto zastosować specjalne środki luzujące połączenia śrubowe, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że ryzyko ukręcenia zapieczonej śruby zmniejszy się do minimum. Na samym początku musimy odkręcić wszystkie śluby, które mocują zacisk hamulcowy do prowadnicy jarzma, a następnie po odchyleniu zacisków zdemontować klocki hamulcowe. Ostatnim krokiem jest wyciśnięcie tłoczka z zacisku. Jeżeli nasza prowadnica jest bardzo mocno zapieczona i pęknie przy próbie odkręcenia, to niestety musimy liczyć się z koniecznością zakupu nowych części.

4.2/5 - (9 votes)

2 thoughts on “Zapieczony zacisk hamulcowy – co zrobić?”

  1. A co myślicie o zastosowaniu smarów ceramicznych do tego? Ja sobie taki raz kupiłem z firmy K2 (wydatek niewielki, nieco ponad 20 zł) i puściło. Zastanawiam się czy może to coś zrobić z układem hamulcowym niedobrego, no ale czytałem na ich stronach, że nie i, że sprawdza się do tego typu zastosowań. Co na to mechanicy?

  2. U mnie świetnie sprawdził się smar miedziany. Oczyściłem jarzma nasmarowałem i już dwa lata mam spokój z zapiekaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *