ul. Chodkiewicza 60, 85-667 Bydgoszcz

602 319 373 lub 786 865 480 warsztat@mechanikbydgoszcz.eu

Pompowanie kół azotem – dlaczego warto?

Pompowanie kół azotem

Pompowanie kół azotem

Pompowanie kół azotem zamiast sprężonym powietrzem w samochodach w ciągu kilku ostatnich lat znacznie wzrosło. Rozwiązanie takie stosowane jest z powodzeniem w przypadku samochodów wyścigowych.

Azot to bezwonny gaz, który nie ma smaku jest wolny od wilgoci, niepalny oraz mało aktywny chemicznie. Dlatego sprawdza się on dobrze w samochodach rajdowych bądź bolidach w Formule 1, zapewniając dużo większy poziom bezpieczeństwa kierowcom.

Azot jest też głównym składnikiem powietrza, jest go w nim około 78 procent. W związku z tym wiele osób może zwrócić uwagę na to, że po co wymieniać sprzężone powietrze na azot.

Otóż gaz, który stosuje się do pompowania opon jest wolny od wilgoci oraz innych związków chemicznych. Ponadto, posiada on ogromny wpływ na prawidłowy stan utrzymania opon oraz felg.

Pompowanie kół azotem co daje?

Wielu ekspertów podkreśla, że rozwiązanie takie jest korzystne dla przedstawicieli handlowych, którzy przejeżdżą w miesiącu bardzo dużo kilometrów. Skorzystanie z tego typu rozwiązania powinny rozważyć firmy, które posiadają na stanie dużą flotę pojazdów.

To nowoczesne rozwiązanie może być droższe od napełniania opon sprężonym powietrzem, jednak w dłuższym rozliczeniu pozwoli zaoszczędzić, bowiem opony, które napełnione są azotem będą dłużej służyć.

Utrzymujące się niższe ciśnienie o 0,2 bara może spowodować zwiększenie zużycia opon nawet o dziesięć procent. Jeżeli różnica ta będzie przekraczać 0,6 bara, żywotność takich opon może zmniejszyć się o 50 procent.

Pompowanie kół azotem – zalety

Testy azotu jako środka do wypełniacza opon w samochodach trwają już 40 lat. Próby, które zostały przeprowadzone w laboratoriach pokazały, że opona napompowana azotem może znacząco zyskać na żywotności.

Najpierw rozwiązanie takie zastosowano w oponach pojazdów, które pracują w ciężkich warunkach. Z czasem trafiło ono do sportu, a z biegiem lat stało się powszechnie dla każdego.

Azot jest gazem mniej kurczliwym, dzięki jego zastosowaniu nie powoduje odkształcania się opon i felg. Utrzymuje on ciśnienie w oponach kilka razy dłużej od powietrza. Nie powoduje korozji felg oraz znacznie opóźnia proces utleniania się obręczy kół.

Kolejną zaletą jest to, że azot nie zmienia swojej objętości niezależnie od panującej temperatury. To pozwala na utrzymanie stałego ciśnienia w oponie. Dzięki temu nie dojdzie do zwiększenia się zużycie paliwa oraz nadmiernego ścierania bieżnika w oponie.

Każde auto na oponach wypełnionych azotem znacznie lepiej się prowadzi, lepiej rusza z miejsca oraz ma krótszą drogę hamowania.

Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *