ul. Chodkiewicza 60, 85-667 Bydgoszcz

602 319 373 lub 786 865 480 warsztat@mechanikbydgoszcz.eu

Zadbaj o silnik samochodowy!

Zadbaj o silnik samochodowy!

Zadbaj o silnik samochodowy!

Silnik to najważniejszy element składowy samochodów. Dlatego należy o niego nieustannie dbać i kontrolować jego stan. Jak dbać o silnik samochodowy? Przynajmniej raz w roku musimy zaopatrzyć się w nowy olej silnikowy. Należy go wymieniać co 15 000 km, aby nie narazić się na nieprzewidziane problemy na trasie.

Najlepszym olejem jest ten syntetyczny, koszty bowiem nie znaczą nic jeśli chodzi o bezbłędną pracę silnika. Wraz z olejem silnikowym trzeba przeznaczyć fundusze także na filtry. To on zapewnia odpowiednie warunki do funkcjonowania urządzenia. Dzięki niemu silnik nie jest zanieczyszczony i dostaje dostateczną ilość powietrza. Wtedy samochód pracuje na najwyższych możliwie obrotach i ma największe osiągi. Ciekawym i skutecznym rozwiązaniem są filtry węglowe. Chronią one przed alergenami. Styl jazdy jest równie istotny – przed jazdą należy doprowadzić go do odpowiedniej temperatury. Odpowiednia temperatura oleju to 100°C, a płynu chłodzącego 90° C.

Po długiej i jednostajnej jeździe należy zabezpieczyć silnik – nie wolno od razu go gasić. Odczekiwania chwili ochłodzi nieco sprzęt i zapewni mu dłuższą żywotność. Dlatego ostatni etap podróży należy przejechać w zwolnionym tempie. Stacje paliw oferują paliwa specjalnie dostosowane do ochrony silników. Początkujący kierowcy mają szkodliwy dla naszego sprzętu nawyk. Otóż za szybko zwalniają pedał sprzęgła, a tym samym obciążane są obie części koła dwumasowego. Jazda na „półsprzęgle” też nie jest prawidłowa. Dochodzi wtedy do przyśpieszonego zużycia się tarczy sprzęgła. Lepiej zapobiegać, aniżeli… pozostać z nieodwracalnie zniszczonym silnikiem.

Samochody z turbodoładowaniem wymagają dodatkowej uwagi. Olej chłodzi tam przede wszystkim niezbędną turbinę. Zaniedbanie tego procesu spowoduje szybsze zużycie turbiny. Wydamy wtedy nie kilkadziesiąt, a kilka tysięcy złotych. Marka oleju nie jest aż tak ważna, co stopień jego lepkości oraz klasa.

Niekiedy nie jesteśmy w stanie prawidłowo określić, jaki typ substancji znajduje się w naszym urządzeniu. Wtedy bezpiecznym sposobem jest zastosowanie półsyntetyku 10W-40. Oczywiście nieoceniona będzie pomoc mechanika – w razie czego służymy pomocą!

Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *