ul. Chodkiewicza 60, 85-667 Bydgoszcz

602 319 373 lub 786 865 480 warsztat@mechanikbydgoszcz.eu

Przegląd techniczny samochodu – co warto wiedzieć?

Przegląd techniczny samochodu

Okresowe badania techniczne to obowiązek każdego właściciela pojazdu samochodowego. Jeśli nasze auto jest sprawne, to bez problemu uzyskamy pieczątkę w dowodzie rejestracyjnym, ale nie zawsze tak jest, co wiąże się z pewnymi problemami. Co warto wiedzieć przed wizytą w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów.

Przegląd techniczny samochodu – co warto wiedzieć?

Przegląd techniczny samochoduWedług przepisów miejscem kontroli musi być licencjonowana stacja, a za brak przeglądu technicznego grozi zatrzymanie dowodu rejestracyjnego, a nawet policyjny nakaz odholowania naszego samochodu na parking policyjny. W przypadku wypadku nie ma co też liczyć na otrzymanie odszkodowania, jeśli nasze auto nie ma ważnego przeglądu. Jeśli chodzi o opłaty związane z badaniem technicznym pojazdów, to na terenie całego krają są one jednakowe, a wysokość stawek jest określana rozporządzeniem Ministra Infrastruktury. Na znacznie większe koszty muszą się jednak przygotować kierowcy, którzy chcą dokonać badania technicznego, ale stracili dowód rejestracyjny. Przed sama diagnozą czekają nas jeszcze formalności.

Sprawdza się zgodność numerów identyfikacyjnych, czyli tych zapisanych w dowodzie rejestracyjnym (numer VIN) oraz na tablicach rejestracyjnych. Dopiero wówczas pracownik stacji kontroli pojazdów przechodzi do sprawdzenia ważności gaśnicy oraz posiadania trójkąta ostrzegawczego. Zwraca on też uwagę na poprawne ustawienie i działanie oświetlenia, przepuszczalność szyb oraz stan ogumienia i ślady korozji. Jego uwadze nie umknie też kondycja układu wydechowego i wykonanie pomiaru emisji spalin. Właściciele aut wyposażonych w instalację gazową muszą liczyć się z kontrolą ważności homologacji na butlę oraz szczelności układu zasilania gazem.

5/5 - (2 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *