ul. Chodkiewicza 60, 85-667 Bydgoszcz

602 319 373 lub 786 865 480 warsztat@mechanikbydgoszcz.eu

Wymiana świec żarowych

Wymiana świec żarowych

Wymiana świec żarowychPraca silnika wysokoprężnego odbywa się na nieco innych zasadach, niż ma to miejsce w przypadku silnika benzynowego. W silniku zasilanym benzyna zapłon mieszanki paliwowo-powietrznej następuje dzięki iskrze, wytwarzanej przez świece zapłonowe. W silniku diesla iskra nie występuje, a zapłon mieszanki następuje dzięki jej sprężaniu, wywołującemu wysoką temperaturę i samozapłon. Nie oznacza to jednak, że diesel’e pozbawione są świec.

Żarowe, nie zapłonowe

Świece w silniku wysokoprężnym również istnieją, mają jednak nieco inne zadanie, niż świece zapłonowe. Celem działania świec żarowych jest bowiem wspomaganie samozapłonu mieszanki, poprzez przyspieszanie osiągnięcia odpowiedniej temperatury w komorze spalania silnika. Nie występuje tutaj więc iskra, lecz żarząca się końcówka świecy.

Świece żarowe podlegają jednak zużywaniu się, podobnie jak ich zapłonowe odpowiedniki. Awaria jednej z nich zazwyczaj nie jest jeszcze odczuwalna, bowiem właściwie pracujące trzy tłoki są w stanie „pociągnąć” jeden z wolniej zachodzącym samozapłonem. Awaria większej ilości świec często jednak uniemożliwia odpalenia silnika wysokoprężnego.

Wymiana czym prędzej

Wymiana świec żarowych jest więc w takiej sytuacji koniecznością, w praktyce umożliwiającą prawidłową pracę silnika. O wymianie warto jednak pomyśleć wcześniej, tak aby ich awaria nie zaskoczyła nas w czasie trasy, gdy ciężko będzie o doraźną naprawę. Jeśli więc zauważymy symptomy trudniejszego odpalania silnika, warto wtedy skontrolować stan świec i, w razie potwierdzenia ich zbliżającego się końca, udać się do mechanika celem ich wymiany.

Łączny koszt naprawy zależy od dwóch czynników – rodzaju wybranych świec oraz stopnia trudności w ich wymianie. Koszt zakupu świec żarowych zaczyna się od kwoty kilkudziesięciu złotych. Za taką cenę można jednak nabyć produkt niesprawdzonej, zazwyczaj niskiej jakości. Markowe świece to już wydatek rzędu do ponad dwustu złotych. Za taką cenę można jednakże kupić produkt pochodzący od uznanego producenta, co daje gwarancję jakości.

Z kolei nie da się określić standardowego kosztu samej robocizny, bowiem może być ona różna w zależności od modelu auta. Można jednakże przyjąć, że koszt pracy mechanika w przypadku wymiany świec żarowych rozpoczyna się od kwoty ok. 100 zł i rośne w górę w raz ze wzrostem czasochłonności wymiany.

Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *