Podstawowym krokiem przy zmianie auta jest sprawdzenie rozrządu, ponieważ często okazuje się, że jest konieczna jego wymiana. Ma to szczególne znaczenie, jeśli nie znamy historii nabytego pojazdu lub sprzedający nie budzi zaufania. Ważne jest także nabycie wiedzy, co ile wymiana rozrządu?
Czym jest układ rozrządu i czym grozi jego awaria?
Rozrząd odpowiada za sterowanie urządzeniami, których zadaniem jest doprowadzenie ładunku do silnika i usunięciu z niech spalin. Wyróżniamy kilka rodzajów rozrządu – tulejowy, zaworowy oraz mieszany, ale najczęściej występującym jest rozrząd zaworowy. Silniki obecnie najczęściej wyposażane są w gumowe, zbrojone paski zębate, które jednak potrzebują dość częstej obsługi. Pasek rozrządu odpowiedzialny jest za zsynchronizowanie pracy wałów rozrządu w stosunku do obrotów wału korbowego, czyli za otwarcie zaworów ssących i wydechowych. Ważne jest, aby odbywało się to w optymalnych momentach, ponieważ przerwanie lub zakłócenie ciągłości owej sekwencji, może doprowadzić do zerwania paska rozrządu lub jego przeskoczenie o kilka zębów w kole. Jeśli dojdzie do zetknięcia zaworu z tłokiem, to może dojść do uszkodzenia tych części i nawet do kosztownej awarii silnika. Jest to więc rozległe i kosztowne uszkodzenie, wymagające wizyty u dobrego mechanika.
Co ile wymiana paska rozrządu?
Wymiana rozrządu jest kwestią „indywidualną” i zależy od rodzaju silnika, stylu jazdy itp. Jednak w większości przypadków producenci zalecają wymianę rozrządu co 90 tysięcy kilometrów, a średni przedział to 60-120 tys. kilometrów. Zależy to w dużej mierze od tego, czy samochód jest używany czy też nowy z salonu, czy eksploatowany w mieście czy na trasach. Warto kierować się instrukcją lub zaleceniami producenta, które uwzględniają konstrukcję oraz rodzaj silnika. Wiek samochodu również określa czas wymiany rozrządu, dlatego co kilka lat – średnio co 5 – powinno się go wymieniać, ponieważ traci on z biegiem czasu swoje właściwości i zwiększa ryzyko awarii.
W przypadku rozrządu nie da się sprawdzić jego stanu, można jedynie udać się do mechanika, który oceni wzrokowo lub przez badanie, czy powinniśmy już go wymienić.Na rynku dostępne są zestawy kompletnych rozrządów, markowych firm takich jak: INA, GATES, BOSCH, SKF, DAYCO, RUVILLE. Kategorycznie odradzam nieznanej jakości zamienniki, które nie dają gwarancji bezpiecznej eksploatacji.