ul. Chodkiewicza 60, 85-667 Bydgoszcz

602 319 373 lub 786 865 480 warsztat@mechanikbydgoszcz.eu

Lusterko fotochromatyczne

Lusterko fotochromatyczne

Lusterko fotochromatyczne ma jedno proste zadanie, które zdecydowanie ułatwia nocnym kierowcom jazdę – jeżeli istnieje ryzyko oślepienia kierowcy to lusterko to automatycznie ulega zaciemnieniu, przez co odbijające się światło z samochodu jadącego z tyłu nie powoduje nawet chwilowego oślepienia kierowcy.

Jak działa lusterko fotochromatyczne?

Na początku czynnikiem wpływającym na automatyczne zaciemnienie się lusterka był czynnik chemiczny, który reagował na nadmierną ilość światła właśnie przyciemnieniem warstwy wierzchniej lusterka poprzez zmniejszenie właściwości powierzchni do odbijania jakiegokolwiek światła. Wraz z postępem techniki chemia zaczęła być wypierana przez elektronikę i bardzo szybko okazało się, że lusterka elektrochromatyczne zyskały sobie zdecydowanie więcej fanów niż ich pierwowzory.

Elektrochromatyczne lusterko wsteczne

Lusterko sterowane elektronicznie ma bardzo prosty mechanizm, tak samo jak jego pierwowzór reaguje na natężenie światła poprzez przyciemnienie powierzchni w celu braku efektu oślepienia jadącego kierowcy. Zamontowany czujnik natężenia światła działa sprawniej niż czynnik chemiczny, dlatego zyskał sobie większą ilość zwolenników. W tej chwili oprócz czujnika natężenia światła można przy lusterku zamontować również czujnik deszczu, czy też sterownik otwierania automatycznego bramy.

Montaż lusterka fotochromatycznego

Montaż tego specjalistycznego lusterka nie należy do czynności wybitnie trudnych. Jeżeli właściciel samochodu zdecyduje się na staromodny model wykorzystujący czynnik chemiczny do zaciemniania powierzchni lusterka to zabieg montażu nowego lusterka ograniczy się jedynie do zdjęcia starego i założenia nowego. Jeżeli natomiast właściciel samochodu zdecyduje się na zamontowanie lusterka fotochromatycznego sterowanego elektronicznie musi zdjąć stare lusterko, zamontować na jego miejscu nowe i podłączyć je kablami do oświetlenia wewnętrznego, którego kable znajdzie w podsufitce. Jeżeli kierowca nie będzie w stanie odnaleźć istotnych dla podłączenia kabli to będzie musiał doprowadzić je sam lub poprosić o pomoc doświadczonego mechanika, który wykona zadanie za niewygórowaną cenę ze względu na stosunkowo łatwy, nieskomplikowany montaż, ale już na poziomie profesjonalnym, a nie amatorskim.

Ogromną zaletą posiadania lusterka tego typu jest zdecydowane zwiększenie bezpieczeństwa podczas jazdy i zniwelowania sytuacji, w których chociażby na sekundę traci się widok ulicy z oczu.


5/5 - (2 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *