ul. Chodkiewicza 60, 85-667 Bydgoszcz

602 319 373 lub 786 865 480 warsztat@mechanikbydgoszcz.eu

Liczba oktanowa

Liczba oktanowa benzyny

Liczba oktanowa ma określać, jak odporne na niekontrolowany samozapłon jest paliwo silnikowe. Dalej definicja pokazuje, że sprawa dotyczy silników, które cechują się zapłonem iskrowym, a najgorszą konsekwencją może być spalenie stukowe, inaczej zwane detonacyjnym.

Co to jest liczba oktanowa?

Wiele osób, które kilka razy w ciągu miesiąca nalewa paliwo do swojego samochodu, nie mając pojęcia czym w ogóle jest liczba oktanowa benzyny. Nie zastanawiamy się nad tym. Dla przeciętnego Kowalskiego nie jest to w ogóle istotne. Jednak – co ważne – zwracamy uwagę na jakość paliwa. Czasem w jednym mieście krążą informacje o tym, że na jednej stacji paliw benzyna jest lepsza, a na innej gorsza. Jakość paliwa może odbić się na samochodzie, to znaczy, przy paliwie gorszej jakości samochód może gorzej jeździć – mogą pojawić się pewne zakłócenia w pracy silnika, ta praca może być przerywana. W krytycznej sytuacji może nawet dojść do uszkodzenia samochodu i pojazd będzie musiał zostać przebadany i naprawiony przez mechanika. Oczywiście są to sytuacje bardzo rzadkie i w ogóle nie powinny one mieć miejsca. Marzeniem każdego kierowcy jest, aby tankować tylko benzynę wysokiej jakości i aby zawsze ta benzyna pozwalała na dojazd z miejsca startu do miejsca przeznaczenia bez żadnych niespodzianek.

Zaawansowana wiedza motoryzacyjna

Liczba oktanowa benzyny wynosi 98. Im wyższa jest ta liczba, tym benzyna jest wyższej jakości. Tyle wie przeciętny Kowalski. Bardziej zaawansowane procesy fizyczne czy też chemiczne tak naprawdę nie są potrzebne w codziennym użytkowaniu samochodu i innych pojazdów motoryzacyjnych. Oczywiście jeżeli mamy do czynienia z osobą, która na co dzień zajmuje się motoryzacją, oczekujemy jednak od niej wiedzy na wyższym poziomie. Również od kursantów, którzy pragną zdania egzaminu na prawo jazdy, czasem wymaga się znajomości czegoś więcej niż ogólnych zasad ruchu drogowego i ogólnej zasady działania samochodów. Niezależnie od tego czy wiemy czym jest izooktan czy n-heptan, z samochodami należy obchodzić się ostrożnie. Wiemy doskonale, że na skutek wypadku samochód może stanąć w płomieniach i wtedy nie będzie już czasu na analizowanie niczego, tylko trzeba będzie ratować swoje życie.


5/5 - (2 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *