Większość z nas nigdy nie zastanowiła się, w jaki sposób paliwo, które wlewamy do baku, transportowane jest do wtryskiwaczy. W jaki sposób silnik zaczyna pracować, ostatecznie zaś napęd przenoszony jest na wał korbowy a koła wprawiane są w ruch? Po prostu podjeżdżamy na stację benzynową i tankujemy. I już. W jaki sposób działa zatem układ paliwowy?
Wtryskiwacze, pompy, filtry
Każdy na pewno niejednokrotnie słyszał te określenia. Aczkolwiek nasza wiedza nierzadko sprowadza się po prostu do świadomości, że wszystkie te elementy gdzieś tam wchodzą w skład układu paliwowego silnika. I tyle. Ich konkretna funkcja nie jest powszechnie znana. Rzadko również zdajemy sobie sprawę z faktu, jak duży jest wpływ rodzaju układu paliwowego na parametry silnika, a także koszty eksploatacji czy toksyczność spalin. To ostatnie jest szczególne ważne w świetle coraz ostrzejszych norm europejskich.
Ogólna zasada działania
W skrócie, paliwo i powietrze dostarczane jest do cylindrów. Wskutek sprężania mieszanki do odpowiedniego ciśnienia, następuje zapłon, a tłoki zaczynają się poruszać. Przeniesienie napędu odbywa się poprzez wał korbowy i skrzynię biegów. Przy czym wszystko to nie byłoby możliwe bez pompy, odpowiedzialnej za transport paliwa. Ze względu na rodzaj wtrysku, układy możemy podzielić na konstrukcje z wtryskiem jednopunktowym, wielopunktowym, bezpośrednim (GDI – Gasoline Direct Injection, benzyna wtryskiwana do komory każdego cylindra) i, opracowany przez Volvo, FSI (Fuel Stratified Injection).
Sterowanie
Układy wtrysku paliwa w zasadzie zupełnie wyparły z użycia klasyczne rozwiązania gaźnikowe. W celu uzyskania jak najpełniejszej kontroli nad procesem spalania, nieodzowna jest implementacja odpowiedniego układu sterowania wtryskiem. Ten zaś pracuje w oparciu o sygnały z szeregu czujników, dających informację o aktualnym przebiegu procesu. Najważniejsze z nich to tzw. sonda lambda, czyli czujnik zawartości tlenu w spalinach, czujnik położenia wału korbowego i czujnik przepływu powietrza dolotowego.