ul. Chodkiewicza 60, 85-667 Bydgoszcz

602 319 373 lub 786 865 480 warsztat@mechanikbydgoszcz.eu

Dopuszczalna ilość alkoholu u kierowcy w Europie

dopuszczalna-ilość-alkoholu

Wraz z dołączeniem Polski do grona państw zrzeszonych w Unii Europejskiej i wejściem do strefy Schengen, niezwykle na popularności zyskały wyjazdy samochodowe właściwie w każdym kierunku Europy.

Polacy za granicą

Już niedługo po otwarciu granic zauważono, że Polacy bardzo chętnie korzystają z nowo powstałych możliwości podróżniczych. Znacznie rozwinęła się branża transportowa i handlowa. W celach biznesowych przemierzamy europejskie drogi wzdłuż i wszerz. Ale nie tylko interesy nas tam sprowadzają. Równie często co zarobek, droga kieruje nas tam na wakacje. O ile nasze uprawnienia do prowadzenia pojazdów są w pełni znane i respektowane, to już znajomość prawa drogowego w poszczególnych krajach jest przez nas często na dość niskim poziomie. Zdecydowanie najgorzej wypadamy pod względem znajomości przepisów dotyczących dopuszczalnej ilości alkoholu we krwi u kierowców. Jak więc wygląda to w poszczególnych państwach?

Dopuszczalna ilość alkoholu

Polskie przepisy są doskonale znane każdemu kierowcy. Nieprzyjemności zaczynają się już od stężenia alkoholu we krwi wynoszącego 0,2 promila i 0,1 mg alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza. Już od tego pułapu każdemu kierowcy grożą duże sankcje, łącznie z zatrzymaniem w areszcie. W pozostałych krajach europejskich również nie ma pobłażania dla tego typu zjawiska. Przepisy w poszczególnych państwach mówią, że:

  • Niemcy – u naszych zachodnich sąsiadów decydujący jest staż za kierownicą. Młodzi kierowcy posiadający uprawnienia mniej niż dwa lata lub o wieku niższym niż 21 lat, muszą być całkowicie trzeźwi. Pozostali kierowcy limit mają ustalony na 0,5 promila
  • Francja – podobnie jak w Niemczech dopuszczalna ilość alkoholu we kwi jest uzależniona od stażu za kierownicą. Kierowcy jeżdżący krócej niż 3 lata mają ustalony limit wynoszący 0,2 promila. Powyżej tego stażu dozwolona ilość alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila.
  • Węgry, Czechy, Słowacja – u tych naszych południowych sąsiadów prowadzenie pod wpływem nawet minimalnej ilości alkoholu jest całkowicie zakazane. Nie przestrzeganie tego zakazu skutkować może nawet 2 latami więzienia.
  • Holandia i Belgia – podobnie jak w przypadku Francji i Niemiec, w Belgii i Holandii istnieje system opierający się na zdobytym doświadczeniu za kółkiem. Posiadanie prawa jazdy krócej niż 5 lat oznacza, że maksymalna ilość alkoholu we krwi to 0,2 promila. Osoby z wyższym stażem mogą sobie pozwolić na więcej i ich limit wynosi 0,5 promila.

Jak więc widać system prawny w poszczególnych krajach potrafi znacznie odbiegać od tego, do czego przyzwyczajeni są polscy kierowcy. Warto więc przed wyruszeniem w drogę poznać dokładnie przepisy w tym zakresie. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnych kłopotów prawnych.


5/5 - (2 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *