ul. Chodkiewicza 60, 85-667 Bydgoszcz

602 319 373 lub 786 865 480 warsztat@mechanikbydgoszcz.eu

Zbieżność a długotrwałość zawieszenia i opon

Zbieżność a długotrwałość zawieszenia i opon

Obecnie, kiedy to rozwój technologiczny definiuje jakość życia współczesnego społeczeństwa produkcja różnych przedmiotów zajmuje bardzo wysokie miejsce w tej dziedzinie. Sformułowania tego nie należy kojarzyć z produkcją żywności, która jest niezbędna do życia, czy też wytwarzaniem surowców potrzebnych na przykład do wybudowania domu. Odnieść się trzeba do przedmiotów codziennego użytku, takich jak smartfony, komputery, zegarki, a zwłaszcza do sprawy pojazdów wykorzystywanych w komunikacji miejskiej, czyli do samochodów.

Zbieżność, a żywotność

To właśnie dzięki pojazdom dwuśladowym istnieje możliwość pokonywania wielkich odległości w krótkim czasie, w dodatku z niewielkim wysiłkiem. Dzięki temu wynalazkowi ludzie mają możliwość podjęcia pracy, która wymaga dalekich podróży, mogą zabierać swoje rodziny na wczasy, czy wreszcie dokonywać obszernych zakupów, ponieważ dzięki samochodowi mogą dużo przetransportować. Jednak jak jak przy każdym przedmiocie, koniecznością wręcz jest odpowiednie dbanie o nabytek poprzez dokonywanie regularnych przeglądów technicznych. Samochód jest zbudowany w taki sposób, że długotrwała jazda bez upewnienia się, czy wszystko „działa” prawidłowo sprawia, iż podróż staje się stopniowo coraz bardziej niebezpieczna. Najważniejszą sprawą jest sprawdzenie, czy koła są prawidłowo przykręcone oraz czy są dobrze ustawione. Jak ogólnie wiadomo, przebywając dalekie trasy poruszamy się po różnych nawierzchniach – raz ulica jest gładka „jak stół”, innym razem dziurawa „jak ser”. Ta różnorodność dodatkowo sprawia, iż zwłaszcza zawieszenie ulega rozregulowaniu, a śruby przytrzymujące koła mogą się poluzować.

Dlaczego niepoprawnie ustawiona zbieżność powoduje zwiększone zużycie opon?

Jeżeli jest niepoprawnie ustawiona, oś obrotu koła nie jest prostopadła do kierunku przemieszczania się samochodu. Koła nie kręcą się w ich osi obrotu, co powoduje, że siły oddziałujące na nie są podobne jak na zakręcie, co przyspiesza zużycie ogumienia. Również dla zawieszenia może być to „zabójcze”, gdyż poruszając się z dużą prędkością nieprawidłowy kąt nachylenia zmusza niejako do pracy w nienaturalny sposób.

3/5 - (2 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *