ul. Chodkiewicza 60, 85-667 Bydgoszcz

602 319 373 lub 786 865 480 warsztat@mechanikbydgoszcz.eu

Hamowanie silnikiem – czyli jak?

Hamowanie silnikiem

Hamowanie silnikiemEkologia w dzisiejszych czasach zagląda do niemal każdego zakątka naszego życia, począwszy od budowy domu poprzez codzienne czynności jak np. segregacja śmieci. Producenci samochodów prześcigają się w coraz to nowszych pomysłach na konstrukcję aut bardziej ekologicznych,z mniejszym apetytem na paliwo. My także prowadząc samochód możemy to robić tak, aby nasze auto spalało mniej, wszystko zależy od techniki jazdy w tym od nauczenia się hamowania silnikiem.

Hamowanie silnikiem – dlaczego warto to robić?

Wiele osób prowadzących samochód ma tendencję do zatrzymywania go, czy też po prostu spowalniania, poprzez wciśnięcie pedału sprzęgła i jednocześnie pedału hamulca, a to błąd. Czemu? Gdyż samochód pozostając na biegu, wraz z wciśniętym hamulcem, jest stabilniejszy w prowadzeniu, do tego mamy większą siłę hamowania, gdyż oprócz hamulców, samochód spowalniany jest dodatkowo silnikiem. Daje nam to większe bezpieczeństwo na drodze. Korzyści z takiego hamowania to mniejsze zużycie klocków hamulcowych oraz tarcz, co odsunie w czasie wizytę w serwisie. Oszczędności płyną także ze zmniejszonego zużycia paliwa. Jak to się dzieje? Ano auto pozostające na biegu, bez wciśniętego pedału hamulca przestaje konsumować paliwo – konsumpcja paliwa spada do zera!

Hamowanie silnikiem – czyli jak?

Podczas hamowania silnikiem powinniśmy obserwować obrotomierz. Dojeżdżając np. do świateł, gdzie będziemy oczekiwać na światło zielone, puszczamy pedał gazu i pozwalamy aby auto swobodnie się toczyło na załączonym biegu. Nogę prawą trzymamy delikatnie na hamulcu aby w razie czego, kiedy będziemy do tego zmuszeni, mieli możliwość ostrzej zahamować. Obserwując obrotomierz czekamy aż obroty spadną do ok 1000 obr./sek, a następnie redukujemy bieg na niższy i powtarzamy czynności dokładnie tak samo raz jeszcze. Jak już dojedziemy do świateł, to wciskamy sprzęgło i przełączamy lewarek biegu w pozycję “luz”.
Ten sposób hamowania, oprócz oczywiście posługiwania się nim w mieście, jest szczególnie polecany na terenach górzystych, gdzie często zjeżdżamy w dół, czy kiedy poruszamy się z dużym obciążeniem. W takich sytuacjach hamulce zużywają się bardzo szybko, a hamując silnikiem po prostu oszczędzimy je.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *