ul. Chodkiewicza 60, 85-667 Bydgoszcz

602 319 373 lub 786 865 480 warsztat@mechanikbydgoszcz.eu

Hamowanie silnikiem – czyli jak?

Hamowanie silnikiem

Ekologia w dzisiejszych czasach zagląda do niemal każdego zakątka naszego życia, począwszy od budowy domu poprzez codzienne czynności jak np. segregacja śmieci. Producenci samochodów prześcigają się w coraz to nowszych pomysłach na konstrukcję aut bardziej ekologicznych, z mniejszym apetytem na paliwo. My także prowadząc samochód możemy to robić tak, aby nasze auto spalało mniej, wszystko zależy od techniki jazdy w tym od nauczenia się hamowania silnikiem.

Co znaczy hamowanie silnikiem?

Wiele osób prowadzących samochód ma tendencję do zatrzymywania go, czy też po prostu spowalniania, poprzez wciśnięcie pedału sprzęgła i jednocześnie pedału hamulca, a to błąd. Czemu? Gdyż samochód pozostając na biegu, wraz z wciśniętym hamulcem, jest stabilniejszy w prowadzeniu, do tego mamy większą siłę hamowania, gdyż oprócz hamulców, samochód spowalniany jest dodatkowo silnikiem. Daje nam to większe bezpieczeństwo na drodze. Korzyści z takiego hamowania to mniejsze zużycie klocków hamulcowych oraz tarcz, co odsunie w czasie wizytę w serwisie. Oszczędności płyną także ze zmniejszonego zużycia paliwa. Jak to się dzieje? Ano auto pozostające na biegu, bez wciśniętego pedału hamulca przestaje konsumować paliwo – konsumpcja paliwa spada do zera!

Hamowanie silnikiem – czyli jak?

Podczas hamowania silnikiem powinniśmy obserwować obrotomierz. Dojeżdżając np. do świateł, gdzie będziemy oczekiwać na światło zielone, puszczamy pedał gazu i pozwalamy aby auto swobodnie się toczyło na załączonym biegu. Nogę prawą trzymamy delikatnie na hamulcu, aby w razie czego, kiedy będziemy do tego zmuszeni, mieli możliwość ostrzej zahamować. Obserwując obrotomierz czekamy aż obroty spadną do ok 1000 obr./min, a następnie redukujemy bieg na niższy i powtarzamy czynności dokładnie tak samo raz jeszcze. Jak już dojedziemy do świateł, to wciskamy sprzęgło i przełączamy lewarek biegu w pozycję „luz”. Ten sposób hamowania, oprócz oczywiście posługiwania się nim w mieście, jest szczególnie polecany na terenach górzystych, gdzie często zjeżdżamy w dół, czy kiedy poruszamy się z dużym obciążeniem. W takich sytuacjach hamulce zużywają się bardzo szybko, a hamując silnikiem po prostu oszczędzimy je.

4.7/5 - (4 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *