ul. Chodkiewicza 60, 85-667 Bydgoszcz

602 319 373 lub 786 865 480 warsztat@mechanikbydgoszcz.eu

Ograniczenia prędkości w Polsce

Jakie są ograniczenia prędkości w Polsce

 

Od wielu lat w statystykach prowadzonych przez Policje, za główną przyczynę wypadków na drogach uznaję się nadmierną prędkość. Przyczynia się ona nie tylko do samych zdarzeń drogowych ale również do śmierci kierowców, pasażerów i pieszych. Za główny powód notorycznego przekraczania prędkości przyjmuje się brawurę i lekkomyślność kierowców. Zdarza się jednak, że powodem niewłaściwej prędkości jest brak wiedzy kierowcy o obowiązujących ograniczeniach na drodze na której się porusza lub nieprawidłowe jej oznakowanie. Z tych powodów kluczowe jest, aby każdy kierowca dokładnie znał ograniczenia prędkości w Polsce, ponieważ w wielu sytuacjach jedynie na swojej wiedzy może w pełni polegać.

Co mówi kodeks drogowy na temat ograniczeń prędkości?

Generalnie ograniczenia prędkości u nas w kraju są bardzo zróżnicowane. Ich wartość zależy od typu drogi, typu pojazdu, a nawet pory dnia. Powoduje to, że nawet kierowcy z długoletnim stażem za kółkiem niekiedy mają bardzo duże kłopoty z zapamiętaniem wszystkim tych wartości. Ograniczenia prędkości, które są najbardziej uniwersalne, czyli dotyczą największej grupy uczestników ruchu drogowego wynoszą:

  • 140 km/h – maksymalna prędkość na autostradzie
  • 120 km/h – maksymalna prędkość na drodze ekspresowej posiadającej po dwa pasy ruchu
  • 100 km/h – maksymalna prędkość na drodze ekspresowej posiadającej po jednym pasie ruchu
  • 90 km/h – maksymalna prędkość na drodze dwukierunkowej, jedno jezdniowej

Powyższe ograniczenia dotyczą motocykli i samochodów o masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 tony. Należy również pamiętać, że obowiązują one poza terenem zabudowanym. W mieście te wartości są zupełnie inne.

Inne ważne zapisy

Jeśli nie chcemy narażać się na niepotrzebne sankcje prawne lub tracić czasu podczas zbyt wolnych przejazdów, warto znać również pozostałe zapisy co do ograniczeń prędkości. Podstawowym z nich jest ograniczenie prędkości do 50 km/h w terenie zabudowanym. Jest to przepis, który egzekwowany jest z całą mocą, ponieważ bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo pieszych. Kiedyś obowiązywała on w ciągu dnia,  pomiędzy 5:00 a 23:00, a w godzinach nocnych dopuszczalna prędkość była zwiększona do 60 km/h. Bo zmianach kodeksu drogowego, prędkość 50 km/h obowiązuje przez całą dobę w terenie zabudowanym. Poruszając się po mieście warto również zwracać uwagę, czy nie wjechało się do strefy zamieszkania, ponieważ w niej prędkość maksymalna wynosi zaledwie 20 km/h i parkować można tylko w dozwolonych miejscach. Pamiętajcie jeszcze, że  w takim terenie pieszy może się poruszać całą szerokością drogi i to całkowicie legalnie.

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *