Wyząbkowane opony to zużycie bieżnika, które polega na nierównomiernym ścieraniu się jego poszczególnych kostek. Kształtują one go w charakterystyczny wygląd, przypominający zęby od piły.
Gdy pojedyncze kostki w bieżniku opony nie są równomiernie zużyte na całej powierzchni, mierząc je względem osi, mówić można o ząbkowaniu.
Klasyczne ząbkowanie opony to zjawisko, z którym można się spotkać wówczas, gdy kostka bieżnika w przedniej części jest bardziej starta niż w tylnej. Niestety, taka sytuacja jest nieunikniona w kilku przypadkach.
Przyczyny ząbkowań opon
Wpływ na to zjawisko ma najczęściej rzeźba bieżnika oraz oś, na której zamontowana jest opona. Im bardziej jest zniszczony bieżnik poprzecznymi rowkami, tym istnieje większa tendencja do ząbkowania. Montaż takiej opony na tylnej osi zwiększa w dużym stopniu możliwość wytworzenia się zębów.
Mniej istotnymi czynnikami, które mają wpływ na ząbkowanie to nieprawidłowe ciśnienie, stan techniczny zawieszenia oraz styl jazdy. Wysokie ciśnienie w oponach, zużyte amortyzatory oraz łagodny styl jazdy w czasie pokonywania zakrętów mają zły wpływ na równomierne zużywanie się opony.
Wyząbkowane opony – objawy
Można przyjąć, że ząbkowanie nie ma negatywnego wpływu na przyczepność opon oraz bezpieczeństwo jazdy. Jednak może powodować nadmierny hałas i w niewielkim stopniu wibracje, które odczuwalne będą na karoserii. Taka sytuacja ma znaczne przełożenie na komfort jazdy, dlatego też wielu kierowców unika użytkowania takich opon.
Im więcej rowków na danym bieżniku opony oraz im bardziej one ułożone są prostopadle do kierunku toczenia, tym większe prawdopodobieństwo ząbkowania. Kierunkowe ogumienie stosunkowo szybciej się ząbkuje, ponieważ nie można zastosować w jego przypadku rotowania.
Zapobieganie wyząbkowaniu opon
Ze względu na fakt, że zjawisko to występuje na tylnej osi, należy jak najczęściej przekładać ogumienie. Taką rotację najlepiej jest wykonywać co dziesięć tysięcy kilometrów w taki sposób, by przednie opony zamieniać z tylnymi.
Na zmniejszenie ząbkowania opony ma zdecydowanie ostrzejszy styl jazdy na zakrętach, sprawne amortyzatory oraz prawidłowe ciśnienie w oponach.
Wyząbkowane opony – naprawa
Ząbkowanie opon to duża wada, z którą można się uporać. Na rynku motoryzacyjnym tylko nieliczne duże warsztaty wulkanizacyjne mają w swojej ofercie taką usługę. Mowa jest tutaj o tak zwanym szorstkowaniu.
Metoda ta polega na mechanicznym ścieraniu bieżnika oraz wygładzaniu jego powierzchni. Opona poddana temu procesowi naprawy zostaje pozbawiona wady, jednak z drugiej strony, również części bieżnika, przez co traci na swojej żywotności.