Złe nawyki kierowców to niestety chleb powszedni na polskich drogach. Każdy popełnia w końcu mniejsze lub większe błędy podczas jazdy, najgorszej gdy są robione w pełni świadomie. Do takich nalezą niewątpliwie jazda z papierosem czy telefonem w dłoni. Jakie błędy kierowcy popełniają najczęściej?
Dekoncentracja… gadżety, a jazda samochodem
Niestety na skutek rozwoju cywilizacyjnego otaczają nas różnego rodzaju gadżety. Oczywiście niektóre z nich są potrzebne podczas jazdy, ale wiele tylko dekoncentruje i rozprasza. Tak naprawdę kierowca piszący w czasie jazdy SMS reaguje jak ta z jednym promilem alkoholu we krwi. Podobnie jest w przypadku prowadzenia rozmowy telefonicznej czy palenia papierosa podczas prowadzenia pojazdu. Kobiety niekiedy w aucie wykonują makijaż. Tego typu czynności tymczasem powinno się wykonywać tylko w czasie postojów. W takiej sytuacji kierowca nie ma bowiem szansy na szybką reakcję w przypadku nagłego zdarzenia drogowego.
Tak naprawdę jedynym prawidłowym chwytem kierownicy jest ułożenie rąk w układzie za piętnaście trzecia. Wówczas najłatwiej można ominąć przeszkody pojawiające się na drodze. Niestety coraz więcej kierowców na kierownicy trzyma tylko jedną rękę. Poza tym warto pamiętać, że odległość względem kolejnego auta powinna być dostosowana do prędkości oraz aktualnych warunków atmosferycznych. Wiele osób tej zasady nie przestrzega. Tymczasem im krótszy jest odstęp między pojazdami, tym czas reakcji na wypadek nagłego hamowania jest krótszy. Jazda zderzak w zderzak wynika na ogół z agresji kierowców.
Wiele osób lekceważy tez krótsze trasy, co jest sporym błędem. Z kolei wracając z dłuższych podróży nie wolno walczyć ze zmęczeniem, gdyż często kończy się to tragedią. Drzemka to dobry pomysł, nawet kiedy wydaje się, że do domu jest już blisko. Oprócz tego ważna jest też pozycja samych pasażerów. Nie wolno nigdy trzymać nóg na kokpicie. W razie wybuchu poduszki powietrznej może się to skończyć kiepsko. Dzieci nie mogą natomiast podróżować na leżąco na tylnej kanapie. Poza tym na opóźnienie reakcji samego kierowcy wpływa jedzenie czy picie. Skończyć się to może opóźnionym czasem reakcji. Dlatego posiłki warto zostawić sobie na postój, podobnie zresztą jak zapalanie papierosa czy napicie się wody.
Tweet