ul. Chodkiewicza 60, 85-667 Bydgoszcz

602 319 373 lub 786 865 480 warsztat@mechanikbydgoszcz.eu

Jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą?

Jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą?

Za granicą  nikogo nie dziwi fakt pozostawionych samochodów z otwartą szybą, czy też niezabezpieczonych. Niestety w Polsce kradzieże i paserstwo samochodowe jest wciąż aktualne. Zmuszają nas do tego poniekąd ubezpieczalnie, które celowo zaniżając odszkodowania wysyłają nas ,,do złodziei na zakupy”. Każdy, kto jest posiadaczem czterech kółek, przyzna, iż ukochany samochód jest oczkiem w głowie. Nikt z nas nie chciałby wstać rano i zobaczyć puste miejsce na parkingu. W 2014 r. łupem złodziei padły w Polsce 14 124 samochody. To o 9 proc. mniej niż rok wcześniej. Według najnowszych statystyk Komendy Głównej Policji tylko w pierwszych 6 miesiącach b.r. wszczęto 7827 postępowań karnych w sprawach kradzieży samochodów. Najbardziej chodliwe marki to: Volkswagen Golf i Passat oraz Audi A4. Jednak sen z powiek w obawie przed kradzieżą może spędzać również właścicielom popularnych modeli Hondy i Toyoty. Oto kilka sprawdzonych metod jak działać prewencyjnie przed kradzieżą ukochanych czterech kółek.

Jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą? Czy jest to możliwe?

Blokady mechaniczne

W pierwszej chwili na myśl przychodzą nam nieskuteczne blokady na kierownicę rodem z czasów PRL-u, a przed oczyma staje nam poczciwy maluch. Czasy PRL-u się skończyły, technologia ruszyła do przodu. Wraz z rozwojem technologii jakość systemów unieruchamiających kierownicę wzrosła, a z nią także wzrosła ich skuteczność. Systemy blokujące montowane są na stałe, pod kolumną kierowniczą. Do blokady dołączany jest klucz. Po jego przekręceniu bolec unieruchamia kierownicę w jednym położeniu. Uporanie się z taką blokadą zajmuje złodziejowi zdecydowanie więcej czasu niż kiedyś. Za dobrą blokadę zapłacimy ok. 1500 złotych. Oprócz blokad na kierownicę możemy również, zainwestować w układy blokujące skrzynię biegów. Pod poszyciem tunelu środkowego instaluje się ramkę z metalowym trzpieniem, który służy do blokowania położenia drążka zmiany biegów. Co skutecznie uniemożliwia złodziejowi przełożenie biegów.

Immobilisery, ukryte przełączniki i autoalarmy.

Przy wyborze autoalarmu i jego montażu wskazane jest skorzystanie z autoryzowanej stacji obsługi pojazdów. Przy takich zabiegach odpuśćmy sobie wizytę u „Janusza” w garażu. Dynamicznie generowany kod, czyli złodzieju tego nie ogarniesz. Dynamicznie generowany kod w autoalarmach to nic innego jak sygnał wysyłany przez pilota, który każdorazowo jest inny. Tym sposobem, nawet jeśli złodziejowi udałoby się przechwycić taki sygnał, pozostaje on dla niego bezużyteczny. Zaawansowane systemy alarmowe, posiadają także funkcję reagowania na tak zwany neutralny ruch karoserii. Uruchamiając sygnał dźwiękowy oraz świetlny.

Ukryty przełącznik odcinający zapłon.

O jego istnieniu wie tylko właściciel pojazdu i osoba montująca go. Na podobnej zasadzie do ukrytego przełącznika działają popularne immobilisery, które z reguły są już w standardzie na wyposażeniu samochodu.

Lokalizatory GPS.

Ostatnio bardzo popularnym rozwiązaniem stają się lokalizatory GPS. Chociaż bezpośrednio nie chronią przed kradzieżą, to dzięki nim mamy niemalże 98% szans na odzyskanie skradzionego samochodu. Są to niewielkie urządzenia umieszczane w trudno dostępnych miejscach w samochodzie, na bieżąco monitorujące, gdzie znajduje się auto.

TOP 5 zabezpieczeń.

  • System monitoringu radiowego
  • System monitoringu GPS
  • Alarm z funkcją powiadomienia
  • Elektroniczne zabezpieczenia
  • Fabryczne alarmy i immobilisery

Jednak najstarszym zabezpieczeniem jest polisa AC. Gwarantuje ona w zależności od ubezpieczyciela zwrot chociaż części poniesionych strat. Części …..bo o uczciwości ubezpieczycieli też można napisać legendy.

5/5 - (2 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *