ul. Chodkiewicza 60, 85-667 Bydgoszcz

602 319 373 lub 786 865 480 warsztat@mechanikbydgoszcz.eu

Aquaplaning – co to jest i jakie zagrożenie niesie?

Aquaplaning

Aquaplaning (akwaplanacja) to zjawisko, podczas którego opona podczas poruszania się po mokrej nawierzchni stopniowo traci przyczepność z podłożem. Spowodowane jest ono tworzeniem się tzw. klina wodnego (warstwy wody) pomiędzy jezdnią, a oponą. Na skutek tego zjawiska kierowca może utracić kontrolę nad samochodem, a nawet wpaść w poślizg. O pojawienie się akwaplanacji nietrudno zwłaszcza podczas jazdy w deszczu lub tuż po deszczu na powierzchniach asfaltowych z wieloma  dziurami i koleinami, w których gromadzi się i pozostaje spora ilość wody deszczowej. 

Aquaplaning – jakie niesie ze sobą zagrożenia?

Zjawisku sprzyja również zły stan opon oraz zbyt duża prędkość samej jazdy. Przyczepność zostaje zakłócona w momencie, gdy cienki film wodny między podłożem, a oponą utrudnia kontakt czoła opony z niedoskonałościami powierzchni, które zalane są wodą deszczową. Jeśli dojdzie co całkowitego uwodnienia podłoża (warstwa wody jest większa niż nierówności) ryzyko poślizgu wzrasta nawet trzy razy. Najbardziej podatne na aquaplaning są opony symetryczne, najmniej podatne –  te posiadające bieżnik kierunkowy. Na skutek aquaplaningu może dojść do poślizgu, gdyż kierujący pojazdem traci nad nim kontrolę. Prowadzić może to w skrajnych wypadkach do poważnej kolizji drogowej. Zachować więc należy szczególną ostrożność podczas jazdy po mokrych nawierzchniach.W momencie kiedy już dojdzie do wystąpienia aquaplaningu należy zachować bezwzględny spokój i pod żadnym pozorem nie panikować. Niewskazane są wszelkie gwałtowne ruchy kierownicą oraz szybkie manewry na drodze. Nie pomoże również w tej sytuacji wciśnięcie pedału hamulca lub gazu do oporu. Najlepszym rozwiązaniem jest więc zwolnienie pedału gazu i poczekanie aż pojazd zacznie stopniowo spowalniać.

Opony, a aquaplaning

Sposobem na minimalizowanie ryzyka wystąpienia zjawiska aquaplaningu jest odpowiednie dbanie o opony oraz ich regularna wymiana na nowe. Dobry stan bieżnika to tutaj podstawa. Również koleiny i kiepski stan dróg nie wpływają pozytywnie na bezpieczeństwo jazdy. Jednym z ważniejszych czynników pozwalających na uniknięcie aquaplaningu jest utrzymanie prawidłowego ciśnienia powietrza w oponach. Co w takim razie kupić? Według Auto Bild najlepsze są produkty markowych producentów: Michelin ,Bridgestone, Pirelli, Continental ale …chińskie, indyjskie czy inne „dziwne” opony też są.


3.7/5 - (3 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *