ul. Chodkiewicza 60, 85-667 Bydgoszcz

602 319 373 lub 786 865 480 warsztat@mechanikbydgoszcz.eu

Cofnięty licznik – po czym poznać?

Cofnięty licznik - po czym poznać?

Cofanie liczników jest procederem nagminnym. Dotyczy przede wszystkim handlarzy sprowadzających auta i komisów. Rzadziej robią to osoby, które chcą sprzedać swój własny samochód.

Jak rozpoznać czy auto miało cofnięty licznik?

Cofanie liczników (ładnie nazywane korektą) jest nielegalne, ale niewielkie koszty i kilkaset lub kilka tysięcy zysku, sprawia, że wielu sprzedawców decyduje się na złamanie prawa. Trochę jest w tym winy kupujących, którzy największą wagę przywiązują do stanu licznika. Przekonanie, że auto z małym przebiegiem jest lepsze, w wielu przypadkach jest błędne. Auto, które stoi szybciej zawita do warsztatu niż to, które jeździ regularnie. Sposobów na rozpoznanie korekty licznika jest kilka, od całkiem prostych po specjalistyczne wykonywane w specjalistycznych warsztatach. Najprostszym sposobem jest oglądnięcie siedzenia kierowcy, kierownicy i lewarka. Ich zużycie powinno być adekwatne do stanu licznika. Sposób ten nie daje całkowitej pewności, ponieważ w autach drogich handlarz wymienia te elementy. Kolejnym sposobem jest sprawdzanie naklejek na pasku rozrządu. Przy wymianie powinien być zapisany stan licznika, wystarczy porównać. Gwarancji nie dają także książki serwisowe, które są nagminnie fałszowane. Wpisy dokonywane jednym kolorem długopisu powinny budzić czujność.

Mam cofnięty licznik w samochodzie. Co dalej?

Im nowszy model auta, tym łatwiej jest wykryć cofanie licznika. W licznikach analogowych wskazuje na to drgająca wskazówka lub nierówno przeskakujące cyfry, często nie są one ułożone w równej linii. W licznikach elektronicznych cofanie można wykryć tylko w warsztacie. Podpięcie komputera z odpowiednim oprogramowaniem pozwala sczytywać przebieg nie tylko z licznika, ale również z systemu ABS, stacyjki (zapisuje każde uruchomienie silnika przy pomocy kluczyka), pompy hamulcowej. Badanie takie kosztuje od 150 do 200 zł. Warto więc zainwestować taką kwotę i uzyskać wiarygodne dane.
Najlepiej jednak przy kupnie samochodu nie kierować się przebiegiem, ale jego stanem technicznym. Dzięki temu unikniemy szybkich i kosztownych wizyt w warsztacie mechanicznym.

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *