ul. Chodkiewicza 60, 85-667 Bydgoszcz

602 319 373 lub 786 865 480 warsztat@mechanikbydgoszcz.eu

Przygotuj swoje auto na wiosnę

Przygotuj swoje auto na wiosnę

Każdy z nas z niecierpliwością czeka na wiosnę. Po mroźniej zimie, wyglądamy kiedy zacznie świecić słońce i kiedy zaczną śpiewać ptaki. Na szczęście wiosna zbliża się wielkimi krokami. Ludzie zaczynają przygotowywać się na wiosnę stosując diety i ćwicząc, aby ładnie wyglądać, ale co z naszymi autami? Przecież samochody też mają dość mroźnej zimy. Przygotuj swoje auto na wiosnę i ciesz się ładnym i zadbanym autem. Niska temperatura, wilgoć, śnieg, a przede wszystkim sól, to wszystko mogło wpłynąć na stan twojego samochodu. Po zimie warto wyczyścić auto i przygotować je na wiosenne przejażdżki. Właściwie przygotowane auto pozwoli nam przejechać cały letni sezon bez przykrych niespodzianek. Dzięki poświęceniu w przygotowaniach zwiększysz żywotność niektórych elementów w samochodzie.

Wiosenne porządki zacznij od dokładnego umycia samochodu.

Najpierw powinieneś dokładnie usunąć brud z karoserii, a następnie nawoskować oraz ją nabłyszczyć. Po wykonaniu tych czynności możesz zakonserwować blachy by zapobiec korozji, zwłaszcza w miejscach które są na nie głównie narażone czyli progi oraz nadkola. Miejsca gdzie mogła dostać się sól drogowa należy bardzo skrupulatnie wyczyścić, gdyż wpłynie to na szybkość korodowania blachy. Warto pomyśleć też o konserwacji podwozia. Po zewnętrznym myciu możesz już przejść do przyjemniejszej części, czyli sprzątania wnętrza samochodu. Jest to miejsce, w którym spędzamy dużo czasu, dlatego warto aby było czyste i schludne, i umilało nam przejechane kilometry. Można oczywiście oddać auto, do profesjonalnego serwisu, który wyczyści nam tapicerkę oraz kokpit ale warto spróbować samemu. Nie jest to trudna rzecz, a możemy zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych.

Czyszczenie wnętrza

Czyszczenie wnętrza samochoduCzyszczenie powinieneś zacząć od wytarcia zakurzonych plastików. To miejsce gdzie najbardziej widać warstwę kurzu. Następnie, jeśli twoja tapicerka jest bardzo brudna, możesz wyczyścić ją specjalnymi preparatami, które można znaleźć w każdym supermarkecie. Nie powinieneś również zapomnieć o gumowych uszczelkach w drzwiach. Możesz posmarować je wazeliną techniczną lub środkami do tego przeznaczonymi, które zapobiegną ich wykruszeniu. Oprócz wizualnego przygotowania warto abyś sprawdził również elementy, które dbają o bezpieczeństwo. Jednak z tym należy udać się do mechanika albo wyspecjalizowanego serwisu zajmującego się hamulcami. W serwisie sprawdzą między innymi działanie układu hamulcowego, w tym temperaturę wrzenia płynu hamulcowego, oraz sprawdzą systemy takie jak ESP i ABS.

Eksploatacja

Płyny eksploatacyjne również mogły odczuć zimową pogodę. Jeśli używasz płynów całorocznych, należy je wymienić w specjalnym serwisie, jednak kiedy sam wymieniasz płyny regularnie, wystarczy że zbadasz ich stan i uzupełnisz w przypadku braków. Warto również, abyś wymienił płyn do spryskiwaczy na letni, który jest nie tylko tańszy ale również ma lepsze właściwości przy wyższych temperaturach. Jeśli zdarzyło Ci się odśnieżać szyby przy pomocy wycieraczek, warto sprawdzić czy nie zostały uszkodzone. Pióra wycieraczek warto wymieniać często, gdyż dobra widoczność jest bardzo ważna dla zachowania bezpieczeństwa na drodze. Wymiana oponPrzy wyższych temperaturach opony zimowe szybciej się nagrzewają, co może być przyczyną ich szybszego zużycia. Warto zadbać o wymianę opon zaraz po ustabilizowaniu się temperatury powyżej 5 stopni. Należy pamiętać również o wyważeniu oraz o odpowiednim ciśnieniu w oponach. Oprócz tych wszystkich czynności, przede wszystkim musisz zadbać o oświetlenie, które jest niezbędne do bezpiecznej jazdy. Samodzielnie możesz sprawdzić wszystkie światła oraz wymienić żarówki, sprawdzając przy tym ustawienie świateł.

5/5 - (2 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *