ul. Chodkiewicza 60, 85-667 Bydgoszcz

602 319 373 lub 786 865 480 warsztat@mechanikbydgoszcz.eu

Jakie są objawy uszkodzenia wału korbowego?

Wał korbowy

Wał korbowy jest istotnym elementem każdego silnika spalinowego. Podczas pracy wał jest zawsze obciążony, bowiem współpracuje on z korbowodami nie poprzez łożyska kulkowe czy igiełkowe, jak to bywa w małych silnikach dwusuwowych, ale poprzez panewki. Jak ocenić stopień zużycia i uszkodzenie wału korbowego?

Po co w silniku wał karbowy? Zadania wału korbowego.

Głównym zadaniem każdego wału korbowego jest zamiana ruchu posuwisto-zwrotnego tłoków na ruch obrotowy. Dzięki temu wyzwalana w czasie zapłonu mieszanki paliwowo-powietrznej energia zostaje przeniesiona do układu napędowego. Wał jest jednym z najbardziej istotnych elementów, z których składa się każdy silnik spalinowy. Obciążenia, którym jest nieustannie poddawany, a przede wszystkim szybkość, z jaką się obraca, powodują, że oprócz dużej wytrzymałości musi on być dobrze wyważony i smarowany.

Panewki wału korbowego – regeneracja wałów korbowych

Wał jest osadzony na kilku łożyskach ślizgowych, które to są skonstruowane w formie panewek. W przypadku ich zużycia konieczna jest ich wymiana, która to sprowadza się do generalnego remontu silnika. W takiej sytuacji wymagany jest demontaż głowicy silnika, tłoków wraz z korbowodami oraz wału korbowego. Podczas remontu wał należy poddać szlifowi, a więc mechanicznemu opracowaniu powierzchni jego czopów, na których to znajdują się panewki. Następnie trzeba dobrać nowe panewki, które to posiadają odpowiednią grubość. Do montażu tłoków z wykorzystaniem nowych pierścieni tłokowych trzeba zawsze użyć specjalistycznego narzędzia zwanego kompresorem. Po zamontowaniu głowicy należy zawsze sprawdzić jej szczelność, obrobić mechanicznie jej powierzchnię oraz założyć nową uszczelkę. Silnik po takiej renowacji musi zostać zalany nowym olejem. Ponadto niezbędny jest nowy pasek rozrządu wraz z rolkami: napinającą oraz prowadzącą.

Uszkodzony wał korbowy – objawy

Każdy wał jest w kilku miejscach podparty łożyskami kulkowymi lub rolkowymi. W wyniku wad konstrukcyjnych lub niedostatecznego smarowania łożyska mogą ulec zużyciu. Awaria ta objawia się pojawieniem sporych ilości opiłków stalowych w oleju silnikowym. Inne istotne usterki we wnętrzu silnika można zdiagnozować poprzez osłuchanie go lub przy użyciu specjalnego stetoskopu lekarskiego. Skuteczną metodą stwierdzenia nadmiernych luzów w układzie korbowym jest osłuchanie go przy dużych obciążeniach. W tym celu należy ruszyć autem z drugiego lub trzeciego biegu oraz szybko puścić sprzęgło. Głuche stuki, które to mogą pojawić się przez moment w okolicach miski olejowej, świadczą o dużych luzach w łożyskowaniu wału czy też między panewkami oraz czopami wału korbowego.



4.8/5 - (10 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *