Silnik samochodu to jego główną część, o którą należycie trzeba dbać, by służył jak najdłużej.Ogromne znacznie a nie tylko uzupełnianie niezbędnych do jego pracy płynów, ale także zadbanie o jego czystość. Po co myć silnik samochodowy? Dzięki temu można zlokalizować pewne usterki, na przykład wyciekanie płynów, które mogłyby doprowadzić w późniejszym czasie do większej awarii. jej naprawa kosztowałaby naprawdę sporo. warto wiec co jakiś czas umyć silnik. W jaki sposób podejść do tego zadania?
Mycie silnika – jak się do tego zabrać?
Wielu kierowców obawia się o to, że samodzielne mycie silnika może go uszkodzić. Oczywiście może się tak stać, jeżeli zadanie zostanie wykonane nieumiejętnie. Po pierwsze należy pamiętać, że silnik myje się wtedy, kiedy ostygnie. Kolejnym krokiem jest zabezpieczenie elementów elektrycznych. By zmyć z silnika tłusty brud, który gromadzi się miesiącami, należy użyć specjalnych, przeznaczonych do tego płynów, które można kupić w sklepie z akcesoriami samochodowymi. Nowoczesne płyny pozwolą skutecznie i bezpiecznie umyć silnik. Jeżeli zabrudzenia są bardziej uporczywa, być może zajdzie potrzeba wykorzystania szczotki. Później silnik trzeba spłukać, ale dość delikatnym strumieniem wody ze szlaucha. Nie wolno używać do tego celu myjki mającej duże ciśnienie wody.
Należy także zwrócić uwagę na aspekt ekologiczny. Pozostałości z brudnego silnika będą spływać na ziemię i w nią wsiąkać, więc do jego mycia nie zaleca się używać środków ropopochodnych. Ten zabieg ma na celu nie tylko podniesienie walorów estetycznych silnika, ponieważ z reguły tej części samochodowej przecież nie oglądamy, ale chodzi o to, by zapobiegać bardzo poważnym awariom, które mogłyby na dłuższy czas unieruchomić auto, zaś ich naprawa kosztowałaby krocie. Mycie silnika nie zajmie dużo czasu, wystarczy godzina czy dwie. Po tym należy odczekać, aż silnik wyschnie i dopiero wtedy można wyruszyć w drogę.