ul. Chodkiewicza 60, 85-667 Bydgoszcz

602 319 373 lub 786 865 480 warsztat@mechanikbydgoszcz.eu

Czy warto wymieniać filtr kabinowy?

Czy warto wymieniać filtr kabinowy?

Wielu kierowców zastanawia się, czy regularna wymiana filtra przeciwpyłkowego jest konieczna. A może jest to wydatek, bez którego da się przeżyć, a zaoszczędzone pieniądze lepiej będzie wydać na przyjemności?

Alergicy wiedzą najlepiej. Kiedy wymieniać filtr kabinowy?

Co to tego, że filtr kabinowy należy wymieniać i koniecznie trzeba dopilnować, by odbywało się to regularnie, wątpliwości nie mają alergicy. Zużyty filtr jest kumulacją kurzu i wilgoci, a to idealne miejsce do życia dla różnego rodzaju bakterii i grzybów. Wystarczy krótka podróż samochodem z takim brudnym filtrem i włączonym nawiewem, by wywołać przykrą reakcje alergiczną. Dodatkowo wnętrze auta ze starym filtrem kabinowym nie pachnie zbyt ładnie i nie zmieni tego żaden, nawet najlepszy odświeżacz powietrza. Może on jedynie zamaskować zapach, jaki wydzielają gnijące w filtrze przeciwpyłkowym organiczne szczątki.

Jak często wymieniać filtr kabinowy?

zapchany filtr kabinowyZaleca się, by filtr kabinowy wymieniać po przejechaniu każdych 15 tys. kilometrów. Jeśli auto nie jest używane zbyt często i w ciągu roku nie zrobimy nim takiego przebiegu, to należy zmienić filtr na nowy najpóźniej 12 miesięcy od poprzedniego zabiegu. Oznaką, że wymaga on wymiany jest nie tylko unoszący się w samochodzie brzydki zapach, ale również nadmierne zaparowywanie szyb, gdy włączony zostanie wentylator. Filtr kabinowy jest elementem wyposażenia każdego auta, na serwisowaniu którego nie powinno się oszczędzać. Nawet najtańszy z dostępnych na rynku, ale nowy i czysty filtr będzie zdecydowanie lepszy na zdrowia i samopoczucia osób podróżujących samochodem, niż zużyty.

Jaki filtr wybrać? Na co zwracać uwagę kupując filtr kabinowy.

Zużyty filtr przeciwpyłkowy to również nawet czterokrotnie mniejsza wydajność nawiewu w porównaniu z czystym. Stopniowe zmniejszanie się jego przepustowości ma związek z tym, że ulega on zapchaniu sadzą, kurzem i pyłkami. To właśnie przed nimi filtr ma chronić wnętrze samochodu, w którym przebywają ludzie. Tworzy go kilka warstw, z których każda ma odmienną strukturę włókien. To na nich zatrzymują się zanieczyszczenia. Oczekując dobrych efektów warto zainwestować w filtr z węglem aktywnym. Ma on dodatkową warstwę, która zatrzymuje szkodliwe dla zdrowia gazy. To m.in. węglowodory i związki siarki, które wydostają się z rur wydechowych innych samochodów. Jest to więc rozwiązanie wskazane szczególnie w autach, które poruszają się po zatłoczonych ulicach.

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *