ul. Chodkiewicza 60, 85-667 Bydgoszcz

602 319 373 lub 786 865 480 warsztat@mechanikbydgoszcz.eu

Awarie i regeneracja skrzyni biegów

regeneracja-skrzyni-biegow-bydgoszcz-2

Skrzynia biegów jest bardzo ważnym, a właściwie niezbędnym, podzespołem każdego samochodu. Umożliwia bezpieczną eksploatację pojazdu oraz optymalne wykorzystanie mocy silnika. Podobnie jednak jak pozostałe podzespoły w samochodzie może ulec awarii.

Kłopoty z różnymi rodzajami skrzyni biegów

 • Manualna skrzynia biegów zwana też mechaniczną należy do najbardziej popularnych. Zmiana biegów następuje tu ręcznie. Zwolennicy modeli samochodów wyposażonych w taką skrzynię biegów twierdzą, że dzięki niej auto jest tańsze w eksploatacji i mniej zużywa paliwa. Niestety skrzynia może ulec awarii, co łatwo poznać po:
  – jej głośnej pracy na każdym biegu, również jałowym,
  – wyskakiwaniu biegów i trudności przy przełączaniu,
  – wycieku oleju.
 • Automatyczna skrzynia biegów ma tę zaletę, że zwalnia kierowcę z konieczności ręcznej zmiany biegów. Obsługa automatycznej skrzyni biegów ogranicza się do regularnej kontroli stanu oleju i uzupełnianiu go. Awarie zdarzają się również i w tym przypadku, jednak ich przyczyną jest najczęściej nieprzestrzeganie zasad prawidłowej eksploatacji i serwisowania.
 • Sekwencyjna skrzynia biegów jest szczególnym rodzajem przekładni automatycznej, łączy w sobie cechy dwóch wyżej wymienionych rodzajów skrzyni – manualnej i automatycznej.Przez wielu kierowców uważane są za awaryjne

Awarie w skrzyniach biegów

Przyczyną awarii skrzyni biegów bez względu na jej rodzaj bywa nieprawidłowa ich eksploatacja, ale również wadliwie działające mechanizmy. Do najczęstszych awarii zalicza się :

 • zużycie łożyska i synchronizatorów,
 • uszkodzenie kół zębatych,
 • awaria uszczelniacza wału,
 • zużycie takich elementów, jak poduszki mocujące skrzynię, koło zamachowe, popychacze i linki.

Regeneracja skrzyni biegów cena

Regeneracja i naprawa skrzyni biegów bywa niekiedy po prostu konieczna. Niestety najczęstszym pytaniem jest, ile to kosztuje? Oczywiście koszt naprawy zależy przede wszystkim od rodzaju skrzyni, rozmiarów awarii oraz modelu i marki samochodu. Wiele osób spodziewa się szybkiej wyceny naprawy. Niestety „wyrok cenowy” zapada po rozebraniu skrzyni w drobny mak i ocenie każdej części z osobna. Trzeba dodać, że naprawy skrzyni biegów nie należą do najtańszych. Wprawdzie zawsze można kupić używkę z gwarancją rozruchową lub bez. Przyniesie to pewne korzyści, przede wszystkim niską cenę, ale też ryzyko, że zakupiona skrzynia będzie zepsuta. Bardzo często bywa tak, że naprawa chociaż droga, bardziej się opłaca niż zakup starej skrzyni z demobilu, która ma za sobą duży przebieg i jeżeli nie w tej chwili, to wkrótce będzie wymagała remontu.

3.4/5 - (19 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *