ul. Chodkiewicza 60, 85-667 Bydgoszcz

602 319 373 lub 786 865 480 warsztat@mechanikbydgoszcz.eu

Kiedy wymieniać klocki hamulcowe?

Każdy chciałby czuć się bezpiecznie w swoim samochodzie, dlatego tak ważne są regularne przeglądy jego stanu. Zwłaszcza sprawne hamulce stanowią gwarancję bezpiecznego poruszania się po drogach. Dlatego to, jak się z nimi obchodzimy w dużej mierze rzutuje na żywotność poszczególnych elementów układu hamulcowego.

Klocki hamulcowe – sygnały do wymiany

Klocków hamulcowych nie wymienia się zbyt często. Nie jest to też skomplikowana czynność, więc w każdym warsztacie można liczyć na taką usługę. Trzeba jednak pamiętać, że stan klocków hamulcowych ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Dlatego już przy pierwszych objawach świadczących o ich zużyciu, należy bezwzględnie je wymienić. One same dadzą znać, że coś z nimi nie tak. Większość klocków ma bowiem zainstalowane specjalne blaszki, które podczas hamowania wydają specyficzny dźwięk, będący znakiem, że należy je wymienić. Również klocki pozbawione takich blaszek ostrzegą nas, będą po prostu piszczeć, gdy naciśniemy na hamulec. Są obecnie i takie samochody, które wmontowany mają specjalny system ostrzegawczy, informujący o tym, że wymiana klocków hamulcowych jest konieczna.W takim przypadku nie warto zwlekać z ich wymianą, udając się bowiem w porę do mechanika można uratować przed zniszczeniem tarcze hamulcowe i zminimalizować koszty naprawy.

Jak samodzielnie sprawdzić stan klocków?

Osoby dbające o swój samochód mają możliwość samodzielnego sprawdzenia grubości okładzin na klockach hamulcowych w swoim aucie. Po zdjęciu koła należy przyjrzeć się okładzinom. Każda z nich powinna mieć widoczny specjalny rowek. Jeżeli go nie widać to znak, że stopień starcia okładzin jest zbyt duży i najwyższa pora na wymianę. Oczywiście oficjalne zasady dotyczące wymiany klocków mówią, że dokonać jej trzeba po przejechaniu 20 – 25 tys. km po mieście i ok. 50 tys. km po autostradach. Warto jednak już po przejechaniu 15 tys. km skontrolować ich stan. Wszystko bowiem zależy przede wszystkim od jakości założonych klocków i stylu jazdy kierowcy. Nie można więc ślepo kierować się tymi zasadami, bo wymiana może być konieczna dużo wcześniej.

Wymiana klocków hamulcowych cena

Jeżeli chodzi o ceny usług:

  • wymiana klocków hamulcowych przód wynosi 50 zł
  • wymiana klocków hamulcowych tył – 60 zł

4.3/5 - (3 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *