ul. Chodkiewicza 60, 85-667 Bydgoszcz

602 319 373 lub 786 865 480 warsztat@mechanikbydgoszcz.eu

Części oryginalne czy zamienniki?

zakup części do samochodu

zakup części do samochodu

Podczas eksploatacji samochodu co jakich czas dochodzi do sytuacji, w której któraś z części ulega awarii lub naturalnemu zużyciu i zachodzi potrzeba jej wymiany. Czy naprawiając samochód warto decydować się na zamienniki czy też stosować tylko i wyłącznie oryginalne części?

Jakość to bezpieczeństwo

Oczywiście oryginalne części będą w tym zestawieniu najdroższym rozwiązaniem, chociaż w imię bezpieczeństwa nie warto oszczędzać na elementach mających zasadnicze znaczenie podczas bezpieczeństwa jazdy. Na szczęście nie wszystkie zamienniki muszą oznaczać gorszą jakość. Na przykład te zaliczane do klasy premium są nieco tańsze niż części oryginalne, ale zarazem spełniają najwyższe normy jakości i bezpieczeństwa. Śmiało można się na nie decydować bez obawy o to, że podczas jazdy wydarzy się jakaś awaria związana z używaniem tych części. Należy jedynie zwrócić uwagę, by elementy pochodziły z zaufanego źródła, którym są na przykład cenione i renomowane firmy produkujące zamienniki. Takie części posiadają wszelkie atesty jakości.

Kierowcy nieraz zastanawiają się, czy jeżeli zastosują w samochodzie części nieoryginalne, nie stracą gwarancji na pojazd. Otóż przepisy stanowią, że można stosować zamienniki oryginalnych części, ale tylko jeżeli będą one porównywalnej jakości do oryginałów.

Jeżeli chodzi o bardzo tanie części nieznanego pochodzenia, to tutaj nie warto podejmować ryzyka, nawet jeżeli chodzi o elementy, które z pozoru nie mają wpływu na bezpieczeństwo jazdy. Takie części nie mają żadnych atestów i certyfikatów jakości oraz bezpieczeństwa i w najlepszym wypadku długo nie posłużą i trzeba będzie je wymieniać jeszcze raz, co generuje dodatkowe koszty. Najlepiej od razu postawić na jakość.

W jaki sposób odpowiedzieć więc na pytanie: Części oryginalne czy zamienniki? Z pewnością największe bezpieczeństwo użytkowania samochodu dają części oryginalne, a także zamienniki klasy premium. W innym wypadku nie warto się decydować na coś, co pozornie daje oszczędności, ponieważ nie jest to rozsądne.

1/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *