Najczęściej z wymianą układu wydechowego, a w szczególności tłumika końcowego trzeba się liczyć po kilku latach eksploatacji samochodu. Przyczyną najczęściej jest rdza, która niszczy metal i doprowadza do powstawania dziur. Korozja układu wydechowego najczęściej pojawia się po zimie. Wraz z powiększaniem się dziur w samochodzie staje się coraz głośniej, a sama jazda przestaje być komfortowa. Nieszczelny tłumik może również spowodować zatrucie spalinami kierowcy i pasażerów. Co wtedy robić? Tłumik – spawać czy wymieniać
Skala zniszczeń
Wszystko zależy od rodzaju uszkodzeń. Jeśli tłumik ma już kilka lat, ale ogólnie jest jeszcze w dobrym stanie, można zastanowić się nad zaspawaniem uszkodzeń. W sytuacji, w której są one większe, albo tłumik był już wcześniej naprawiany, najlepiej będzie dokonać jego wymiany. To uchroni nas przed ponoszeniem kolejnych kosztów i angażowania dodatkowego czasu związanego z kolejną naprawą.
A może naprawa tłumika?
Nawet jeśli uszkodzenia są niewielkie, naprawa nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Pierwsze uszkodzenie zwykle jest początkiem zapowiadającym nieuchronną korozję znacznej części tłumika. Szukanie specjalisty, odstawianie samochodu do warsztatu, wstawianie łatek i angażowanie czasu, często nie mają sensu, gdyż już za chwilę może się pojawić taki sam ubytek w tym samym, albo nowym miejscu. Wykorzystane do naprawy materiały mogą okazać się kiepskiej jakości i w efekcie wytrzymają zaledwie jeden sezon. Według opinii wielu użytkowników samochodów spawanie w dzisiejszych czasach jest nieopłacalne, gdyż polskie zamienniki można kupić w bardzo korzystnej cenie, a przy okazji otrzymać na produkt gwarancję.
Nowy zawsze niezawodny
Rozwiązaniem, które poza gwarancją daje nam również trwałość użytkowania, jest zakup nowego tłumika. Wydatek wcale nie musi być tak duży. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań pozwalających na wybór tłumika krajowego albo zagranicznego producenta. Decydując się na polski zamiennik, możemy mieć pewność, że nie przepłacimy. Za polskie zamienniki, odznaczające się bardzo wysoką jakością zapłacimy znacznie niższą cenę, często nawet dwu-, a nawet trzykrotnie.